Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 3

Wina

Nagłówek w gazecie: "Samochód potrącił kobiete, czyja była wina ?"
- Naturalnie kobiety.
- Kto jej pozwolił wyjść z kuchni...

Wina
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,3/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Złów i wypuść!

„Złów i wypuść”, temat stary
I przebrzmiały już fanfary,
Kiedy temat nagłaśniano.
W prasie, też publikowano.

więcej...

Złów i wypuść!
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Cz.1

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 3775 
Komentarzy: 2 
ID: 18507 
Węzeł: 13135 

O różnicach między żyłką 008 a 009, czyli faktach.
O wędkarskich bojówkach, radykałach, czyli ludziach zabierających złowione ryby.
O sposobach na niedotarte samice wiślanych brzan, łowione od drugiego do trzeciego lipca w siedmiu pięćdziesięciopięcio minutowych turach, gdzieś między mostami – ściślej, między jednym a drugim. Na przerabiane, złote, szeroko wirujące longi z czternastoma cynobrowymi kropkami na wewnętrznej stronie paletki z wyjątkowo długich rzutów spod siebie, czyli o postępie i specjalizacji.
O niuansach, detalach, szczegółach, celności i precyzji współczesnych.
Wreszcie o tym, co mnie to wszystko obchodzi.

Kiedy zaczynałem łowić; dokładnie kilkanaście lat temu, wędkarstwo wyglądało nieco (a „ mówiąc” precyzyjnie – gdzieniegdzie) inaczej. Nie chodzi mi oczywiście o to, że wody wtedy nie były czystsze i ryb nie było więcej niż teraz, bo to akurat się nie zmieniło; zresztą, ryb ciągle będzie za mało i ryby nie mają tu nic do gadania. Ale człowiek był inny, jakiś taki ogólny… szerszy taki był. Czasu miał więcej niż potrzeba, Np. rano, wstawałem sobie na opak – wtedy, kiedy nie musiałem. Wędkę do łowiska zawsze dobierałem idealnie, bo nie miałem innej. Dzięki dwóm malutkim znaczkom, rzek i jezior było do wyboru do koloru, mogłem łowić nawet tam, gdzie było to dla mnie nie możliwe – to tak, jakby dzisiaj kupić sobie działkę na księżycu – też można. Można by też dopisać, sumując, że było lepiej, gdyby nie to, że wcale nie. Bo dziś, wędkarstwo(„mówiąc” potocznie i niejasno) osiągnęło poziom, o którym wczorajszym ludziom, nawet się nie śniło.
Najnowsi wędkarze, dobierają wędziska z dokładnością jednego grama, średnicę linek, do czwartego miejsca po przecinku. Rzutowcy, spinningują przynętami w rozmiarach ostatecznych, imitującymi wszystko, co żyło, żyje i to, co uda się im jeszcze wymyślić. Spławikowi mistrzowie (ale ci naprawdę najlepsi kompozytorzy) wydają się tworzyć zanęty, do łowienia z prądem i pod prąd.. Na cztery leszcze (jeśli weźmie piąty, to tylko przypadkowo, więc, z reklamacji nici).
Współczesne wędkarstwo rozrosło się, „przesadziło”, „wylało”, rozdmuchane przez nowe technologie, materiały, dostęp do informacji; kunsztownie spasowane z powszechnym brakiem czasu. Nie czuję się na siłach, aby LEMić o jego przyszłości. Ale, tak z nożem na gardle, avista i z konieczności szczerze, to powiedziałbym, że idee dzisiejszego wędkarstwa: Rozmaite kluby, klany, timy i diaspory; w istocie, małe, ale bardzo silne struktury, z własnymi kodeksami honorowymi, godłem, herbem, hymnem i stawem… Opatrywanie „ rannych” karpi, cucenie, smarowanie maściami.. Bezzadziorowe haczyki, etyka holu, całowanie ryb (swoją drogą, jedna z największych tajemnic wędkarstwa) i ogólnie, uświęcone wypuszczanie, nie wróżą dobrze przyszłemu łowieniu. Za to wędkarstwo, będzie mieć się coraz lepiej.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Rafał Kos

fakt trudno się z Tobą nie zgoidzić w pewnych aspektach, szczególnie jeśłi chodzi o tą mentalnośc ludzi dawnych - wczorajszych. Sam pamiętam jak rano skoro świt przed wędkowaniem chodziłem kopać "glizdy" teraz wchodze do sklepui kup[uje białe, niebieskie, różowe i jakie tam chce. Człowiekowi czasami żal tamtych lat. Jedna wędka z włókna szklanego i teleskop o wyrzucie chyba do 200 g kupiony od "ruskich" na targowisku, jakiś młynek i człowiek był naprawdę szczęśliwy. Tylko tak się zastanawiam czy to czasem nie przejaw dożeń - wspomnień naszego dzieciństwa, kiedy problemów było jakby mniej i w ogóle wszystko samo się ukladało.
pozdrawiam serdecznie kosu

Początek

...będzie mieć się coraz lepiej, lepiej będzie miał się tylko przemysł wędkarski...a prawdziwe wędkarstwo?
Ono umrze śmiercią naturalną...

Dużo w tym prawdy, co piszesz. Idea prawdziwego wędkarstwa zanika. Pomijam skrajne przypadki poławiaczy wszelkiego białka, które w wodzie jeszcze istnieje...
Ale czy ktoś zastanowił się, na czym wędkarstwo tak naprawdę polega i skad biorą się jego korzenie...
Czy ktoś uczy młodych ludzi rozpoczynających swoją przygodę z wedką co to jest etyka wędkarska, co jest z tym związane...

Czasem ogarnia mnie nostalgia...nawet nie za tymi rybami, które przed laty pływały w naszych wodach, ale za ludźmi, którzy wtedy byli inni.
Sorry - mam chyba dzisiaj gorszy dzień...

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: eZ publish to nowoczesny i wydajny wzorzec projektowy - CMF (Content Management Framework). eZ Publish Kod źródłowy dostępny jest na zasadach nieodpłatnych licencji GNU GPL

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).