Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 3

Kran

W kuchni u Kowalskich zepsuł się kran. Żona prosi Kowalskiego, żeby naprawił.
- A co to ja, hydraulik jestem? - wzrusza ramionami Kowalski.
Następnego dnia wraca z pracy, patrzy, kran naprawiony.
- Kto naprawił kran? - pyta żony.
- Poprosiłam sąsiada i naprawił.
- I nic za to nie chciał?
- A chciał, chciał! Powiedział, żebym się z nim przespała, albo żebym mu zaśpiewała.
- No i co mu zaśpiewałaś?
- A co to ja, śpiewaczka jestem?

Kran
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

limeryk z leszczem

pewien leszcz co mieszka w zalewie
zdziwiony jest faktem bo nie wie
że gdy wędkarz patrzy z przekąsem
i się dziwnie uśmiecha pod wąsem
to otwiera słój z leszczem w zalewie

limeryk z leszczem
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,5/5 (14)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Rybim okiem/Czy wiecie, że ..... 

Czy wiecie, że .....

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 2294 
Komentarzy: 0 
ID: 44785 
Węzeł: 26195 
Ryszard Siejakowski

Podziwiamy różne miejsca na świecie sami nie wiedząc, że pod bokiem są miejsca równie piękne i urokliwe. Gdy głębiej się wczytać w różne źródła to dowiadujemy się o rzeczach, które i dla nas są zaskoczeniem. Czy wiecie, że ....

Kawałeczek drogi od Poznania w kierunku południowo-wschodnim znajduje się Rogaliński Park Krajobrazowy, powołany do życia w 1997 roku. Obejmuje obszar około 10 tyś ha i sąsiaduje z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Największym bogactwem tego Parku jest rzeka Warta wraz z terasą zalewowową. Mimo silnej presji industralizacyjnej, teren ten zachował swój naturalny charakter stosunkowo słabo skażony działalnością człowieka. Pradolina Warty w niektórych miejscach osiąga szerokość ponad 3 km, stanowiąc naturalny polder chroniący przed gwałtownymi wezbraniami wody. Rzeka odcinkami nabiera charakteru całkowicie dzikiego dając wyobrażenie piękna jakie niesie z sobą nie skażona natura.

To właśnie na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe skupisko w Europie dębu szypułkowego. Zinwentaryzowano około 1500 olbrzymich dębów z czego około 900 otrzymało status pomników przyrody. Do najbardziej znanych należą Lech, Czech i Rus oraz dąb Edwarda osiągające w obwodzie ponad 10 m i liczące sobie około 900 lat. Podziwiając te olbrzymy zdajemy sobie sprawę, że patrzy na nas historia Polski siegająca czasów pierwszych Piastów. Paradoksem jest, że największym szkodnikiem oprócz człowieka jest dla tych dębów koziróg dębosz, chrząszcz również znajdujący się pod ochroną, nie posiadający naturalnych wrogów. Sytuacja trochę dziwna ale prawdziwa bo nie bardzo wiadomo co więcej chronić, dęby czy chrząszcza.

Szeroka pradolina rzeki powoduje, że koryto podlega ciagłym zmianom, tworząc starorzecza o niesamowitym uroku. Do najbardziej znanych i znajdujących się pod ochroną należą: Łęg, Ustalka, Tuchoń, Krajkowo oraz Święconka. Sa to starorzecza zakwalifikowane do tzw starorzeczy aktywnych czyli trwale połączonych z rzeką. W okresie gdy w Polsce występowała jeszcze populacja jesiotra zachodniego, Święconka była naturalnym tarliskiem tej ryby.

Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji i spróbowac sobie wyobrazić tarło tych olbrzymich ryb w tym starorzeczu. Może introdukcja jesiotra syberyjskiego zaowocuje i będzie nam dane kiedyś doczekać tych czasów aby oglądać na własne oczy takie sceny jak w latach minionych.
Bogactwo fauny i flory na terenie Parku jest doprawdy imponujące. Jelenie, sarny, kozły, dziki, zające, lisy, jenoty, bobry to główni przedstawiciele zwierzyny płowej. Zróżnicowana jest również populacja ptactwa. Doliczono się około 130 gatunków ptaków a wśród nich takie rzadkie gatunki jak orlik krzykliwy, kanie, puchacze, sowy, bociany czarne i wiele, wiele innych. Dominuje szczególnie ptactwo wodne jak nury, perkozy, czapla siwa, łabędzie, kormorany i dziesiątki rodzajów kaczek. Oddziaływanie tego terenu ma zasięg nie tylko ogólnopolski ale również europejski.

Jako mieszkaniec aglomeracji miejskiej mam to szczęście, że tuz pod bokiem przyroda zafundowała mi tak niesamowitą enklawę. Ciekawostką jest fakt, że ilość zwierzyny w Rogalińskim Parku Krajobrazowym jest większa niż na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ale jak mówią zwierzęta w noc wigilijną lepiej mieć do czynienia z przeciętnymi ludźmi niż z bandziorami i kłusolami z WPN.

Będąc wędkarzem nie był bym sobą gdybym nie napisał trochę o rybach występujących na tym terenie. Macie możliwość spotkania się z sandaczami, szczupakami, sumami i boleniami jeśli idzie o ryby drapieżne. Z ryb spokojnego żeru dominują przedstawiciele karpiowatych czyli gruby leszcz, karp, lin /szczególnie w starorzeczach/. Powódź w 1997 roku niestety troche przerzedziła szeregi ryb drapieżnych a szczegółnie sandacza i szczupaka.

Pocieszającym jest, że rośnie populacja suma i małe sumiki potrafią być utrapieniem dla łowiącego, wieszając się co chwila na wędkę. Największą satysfakcją jest to, że łowi się w warunkach naprawdę prawie naturalnych. Bo czyż nie jest cudownym fakt gdy otaczająca nas przyroda, darzy nas widokami zapierającymi dech w piersiach.

Drogi czytelniku tego artykułu, jesli losy rzucą Cię kiedyś w te rejony z wedką, to zapraszam Cię do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, na pewno nie pożałujesz. Urok tego miejsca zapadnie się w Twej świadomości na długo a może na całe życie. A gdy znudzi się Tobie wędkowanie to znajdziesz również coś dla ducha.

Na tym terenie znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie, z przepięknym pałacem rodziny Raczyńskich z galerią malarstwa oraz cudowny park w stylu francuskim i angielskim.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Jedno z pierwszych wdrożeń systemu CMS eZPublish w Polsce. Już niebawem pojawi się również w nowej wersji. Świat Druku - to miesięcznik naukowo-techniczny wydawany przez wydawcę: Polski Drukarz, adresowany do wszystkich związanych z branżą poligraficzną.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).