Lewe menu

Rybie Oko/Wody/Województwa/dolnośląskie/Bukówka - Zbiornik zaporowy 

Bukówka

Bukówka - Zbiornik zaporowy

„Bukówka” jest zbiornikiem zaporowym. Znajduje się 10 km od Kamiennej Góry. Jest dzierżawiona przez PZW. Ma powierzchnie 199 ha. Zbiornik ten posiada dwie tamy. Dlatego jest nazywany „Bukówką”, ponieważ główna tama znajduje się od wsi Bukówka.

Na „Bukówce” wyróżniamy trzy główne brzegi: od Miszkowic, od Paprotek i od Bukówki. Ale o tym później.

Teraz zajmijmy się samym pochodzeniem tego zbiornika. Powstał on ok. 1965r., czyli dosyć niedawno. A dokładniej zbiornik ten powstał poprzez zalanie części wioski Bukówki. Na dnie tego zbiornika płynie rzeka. Niewiadomo czy to prawda, ale były informacje, że właśnie w tym miejscu, gdzie płynie rzeka głębokość może sięgać 30m.

Teraz przejdźmy do poszczególnych brzegów, zacznijmy od Miszkowic. Dno, idąc ze strony małej tamy jest kamieniste i jednocześnie tu (na tym brzegu) jest największa głębokość 6 m. Gdy pójdziemy dalej najdziemy dno kamieniste przechodzące w dno usłane mułem. Głębokość tam wynosi od 2-4 m. Właśnie w tym miejscu możemy znaleźć najwięcej zaczepów. Na koniec dno jest muliste i tu jest najpłycej od 05-1,5 m. Ja osobiście najlepiej lubię jeździć na ryby właśnie w tym miejscu.

Teraz Paprotki. Jest to brzeg głównie turystyczny. Jest tu kilka gospodarstw agroturystycznych. Na całym tym brzegu występują bardzo zróżnicowane głębokości, czyli od ok. 2 m zaczynając, poprzez 8 m przy końcu brzegu, aż pod główną tamę, gdzie głębokość sięga 16 m. Jeśli chodzi o dno to głównie dominuje tu piasek, dopiero przy głównej tamie przechodzi w dno kamieniste. To tyle jeśli chodzi o ten brzeg.

Na koniec Bukówka. Ten brzeg jest ogólnie mówiąc najgłębszy, jeśli chodzi o ten zbiornik. Dno jest tu bardzo spadziste, przechodząc później w bardziej łagodne. Średnia głębokość wynosi tu ok. 6 m. Przy końcu tego brzegu dno zaczynają pokrywać glony i wodorosty, kończąc przy tzw. studni (są tu bardzo bujne glony), jest naprawdę mnóstwo zaczepów, jak i wiele ryb.

Dodać jeszcze można, że „Bukówka” praktycznie z każdej strony, a najbardziej od brzegu Paprotek i Bukówki jest porośnięta bardzo bujnymi lasami.

Na „Bukówce” połowimy praktycznie wszystkimi metodami: na grunt lub feeder – od Miszkowic i Paprotek, na spławik – od Miszkowic i na spinning – od Paprotek i Bukówki.

Z ciekawostek powiem jeszcze (nie wiem czy to prawda, szczerze w to wątpię, ale może…), że właśnie tu na „Bukówce”, a dokładniej na brzegu od Paprotek złapano szczupaka 180 cm!!!

Podsumowując. „Bukówka” jest to, co najmniej zbiornik warty zobaczenia. Ale myślę gdyby ktoś tu raz przyjechał, to przyjeżdżałby w każdej wolnej chwili, by urządzić tu chociażby kilkugodzinną zasiadkę…

Typ: Zbiornik zaporowy
Klasyfikacja: Wody nizinne
Lokalizacja: dolnośląskie
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Wszywki, metki, etykiety - szeroka oferta. Zobacz: Etykiety odzieżowe

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).