Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 3

Modlitwa kobiety

Panie Boże, proszę Cię o mądrość, żebym mogła zrozumieć swojego mężczyznę,
o miłość, bym mogła mu przebaczać,
o cierpliwość, bym mogła znieść jego humory.
Nie proszę Cię o siłę, bo wtedy bym go zaj..... ;-)))

Modlitwa kobiety
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Za morzem..

Żeś za Morzem zrozumiałem
z porad Twoich czy przechwałek.
Przyda nam się Panie śliczny
Korespondent zagraniczny.

Za morzem..
 • Obecnie 4 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,2/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Ateryna - Atherina presbyter

Ateryna

Karpieńcokształtne

Smukłe, wyciągnięte ciało z dwiema krótkimi płetwami grzbietowymi. Szeroki, skośnie skierowany ku górze otwór gębowy, sięgający prawie do przedniej krawędzi oka. Pysk spiczasty. Oczy duże. Ciało i głowa okryte średniej wielkości łuskami. W najdłuższym szeregu, wzdłuż ciała jest ich 52-57. Pierwsza płetwa grzbietowa z 6-9 cienkimi promieniami twardymi, w płetwie grzbietowej drugiej 1 twardy i 11 promieni miękkich. Naprzeciw niej ulokowana jest przewyższająca ją nieco wielkością płetwa odbytowa. Płetwa ogonowa widlasto wcięta. Linia boczna niewyraźna. Grzbiet zielonkawy, strona brzuszna srebrzyście lśniąca. Na bokach ciała srebrzysta, szeroka, długa wstęga; jej szerokość równa jest prawie średnicy oka. Brzegi łusek są czarno nakrapiane. Ciało nieco prześwitujące. Jego długość wynosi 10-13 cm, maksymalnie 15 cm. Spokrewnionym gatunkiem jest Ahterinomorus lacunosus (określany również jako Pranesus pinguis). Ciało jego jest silniej zbudowane i ma nieco większe łuski (40 w najdłuższym rzędzie). Linia boczna zredukowana jest do małych, okrągłych dołków, po jednym na każdej łusce. Kość przedpokrywowa wieczka skrzelowego z silnym nacięciem; pierwsza płetwa grzbietowa z 4-7 promieniami twardymi, druga z 1-2 twardymi i 9-10 miękkimi. W płetwie odbytowej 1-2 kolce i 12-17 promieni miękkich. Długość 12-14 cm, maksymalnie 14 cm.

Przybrzeżne wody północnego Atlantyku, kanał La Manche (pojedyncze stada obserwowano w cieśninie Kattegat i w rejonie Bełtów koło Danii). Zachodnia część Morza Śródziemnego; spotykana w rejonie Gibraltaru, Port Yendres, Marsylii (Francja) i Tunisu (Tunezja). Atherinomorus lacunosus występuje we wschodniej części Morza Śródziemnego (Izrael), dokąd przywędrował przez Kanał Sueski z Oceanu Indyjskiego; przebywa małymi grupami w płytkich, przybrzeżnych wodach, w miejscach o piaszczystym podłożu. Często wchodzi do ujść rzek i słonawych lagun.

Stadna ryba przebywająca zazwyczaj tuż pod powierzchnią wody, skąd w głębsze miejsca oddala się jedynie w zimnych miesiącach. W przeciwieństwie do stad sardynek, odbywających bez odpoczynku swą morską wędrówkę, stada tej ryby zwykle dłuższy czas zatrzymują się w jednym miejscu. Tarło od kwietnia do lipca. Ikra składana w porośniętej roślinnością przybrzeżnej strefie wody - często również w wodzie słodkiej i słonawej. Za pomocą posiadanych długich wyrostków czepnych ikra przykleja się do roślin (glonów) i kamieni. Przeciętny wiek ryb 3-4 lata.

Najważniejszym składnikiem pokarmu są skorupiaki planktonowe, obok nich zjada również ikrę i larwy ryb.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Open source ERP i CRM - Odoo (dawniej OpenERP)

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).