Rybie Oko/Ryby/Ryby Świata/Babka gwiaździsta
Babka gwiaździsta - Benthophilus stellatus |
Okoniokształtne
Kijankowate, kolbowate ciało o dużej, silnie spłaszczonej głowie (nieco dłuższa niż szersza); dojrzałe płciowo samce mają wydatne policzki. Otwór gębowy szeroki, sięgający do przedniej krawędzi oka, zakończony cienkimi wargami. Pysk spiczasty. Szczęka dolna wysunięta do przodu, z małym wąsikiem na podbródku i małymi, wąsikowatymi płatami skórnymi z tyłu, za kącikami warg. Oczy duże, skierowane skośnie ku górze. Na bokach ciała kilka rzędów silnie rozwiniętych, spiczastych kostnych płytek (27-30 w najwyższym rzędzie), wystających ponad powierzchnię skóry. Pomiędzy nimi rozrzucone małe kostne guzki. Na policzkach występują bardzo duże kostne płytki. Dojrzałe do rozrodu samce mają skórę nagą, pozbawioną płytek i guzków. Dwie daleko odsunięte od siebie płetwy grzbietowe. Pierwsza z 3-4 twardymi promieniami (kolce), druga z 1 kolcem i 6-10 (najczęściej 8-9) promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 1 promień twardy i 7-9 (zwykle 8) miękkich. U dojrzałych do tarła samców płetwy piersiowe stają się dłuższe, a obydwie płetwy grzbietowe i odbytowa wyższe. Ubarwienie jasnoszare do jasnobrązowego, z dwiema ciemnobrązowymi kolistymi plamami na grzbiecie. U nasady płetwy ogonowej ciemnobrązowa plama. Długość samic do 11 cm, samców do 13,5 cm.
Strefa wód słonawych północnych rejonów Morza Czarnego i Azowskiego, w miejscach o piaszczystym lub mulistym podłożu. Stąd wstępuje do rzek
Tarło od maja do początku czerwca. Liczba składanej ikry 700-2500 sztuk. Po tarle oboje rodzice giną. Od lipca spotyka się już tylko młode ryby.
Małe organizmy denne.
Dyskusje i komentarze