Lewe menu

Filtry

Komentarze

Artykuł - Kill or not to kill.......MięsiarzySłuszne podejście Bardzo dobre (5)

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 3

Student

Czym się różni student pijący przez pięć lat od pijaka pijącego przez pięć lat?
- Pijak po pięciu latach pójdzie na odwyk, a student dostanie magistra.

Student
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Złów i wypuść!

„Złów i wypuść”, temat stary
I przebrzmiały już fanfary,
Kiedy temat nagłaśniano.
W prasie, też publikowano.

więcej...

Złów i wypuść!
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Konger - Conger conger

Konger

Węgorzokształtne

Silne, wężowate ciało o szczelinowym, sięgającym strony brzusznej otworze skrzelowym. Spiczaste płetwy piersiowe, w których znajduje się 17-20 promieni. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa zrośnięte w jedną "falbanę". Oczy owalne. Szeroki, sięgający środka oka otwór gębowy. Szczęka górna nieco wysunięta do przodu. Skóra bezłuska. Nasada płetwy grzbietowej rozpoczyna się na wysokości końców płetw piersiowych (u węgorza - Anquilla anquilla znacznie bardziej w tyle). Grzbiet brązowoszary lub czarniawy z niebieskawym połyskiem. Strona brzuszna biaława. Maksymalna długość 3 m (samice ważą około 65 kg).

Północny Atlantyk, na południc od Wysp Kanaryjskich, w Morzu Północnym i w kanale La Manche, rzadko w Bałtyku, również w Morzu Śródziemnym. Przebywa głównie u skalistych wybrzeży, czasami również w miejscach o piaszczystym podłożu oraz we wrakach statków, na głębokości od O do 100 m. Spokrewnionym z nim gatunkiem jest konger białopłetwy - Ariosoma balearicum, który żyje wokół Wysp Kanaryjskich, Madery, Azorów oraz w Morzu Śródziemnym. Rozpoznać go można po małym otworze gębowym, okrągłych oczach, wąskich płetwach piersiowych (tylko 8-11 promieni).

Samotnie żyjąca, drapieżna ryba, w dzień zwykle ukryta w grotach i szczelinach skalnych, skąd wysuwa jedynie przednią część ciała. Dopiero wraz z nastaniem nocnych ciemności wyrusza na poszukiwanie zdobyczy. Tarło odbywa w wodach otwartego morza na głębokości od 2000 do 3000 m; dotychczas poznane jej tarliska znajdują się na obszarze pomiędzy Gibraltarem i Wyspami Azorskimi oraz w Morzu Śródziemnym. Liczba składanych jaj wynosi od 3 do 8 milionów sztuk. Wraz z dojrzewaniem gruczołów płciowych zachodzą w organizmie kongera zmiany budowy anatomicznej, dotyczące głównie przewodu pokarmowego, szkieletu i uzębienia. One też sprawiają, że po odbytym tarle dorosłe osobniki prawdopodobnie giną. Larwy mają kształt wierzbowego listka. Są one prawie dwukrotnie większe od larw węgorza europejskiego. Unoszone są razem z morskimi prądami na głębokości 100-200 m do terenów żcrowiskowych (odroślowych). Okres przeobrażania się ich do kształtu dorosłych kongerów (ma to miejsce przy długości 14-16 cm) trwa około 2 lat. Po jego zakończeniu rosną w przybrzeżnych wodach bardzo szybko, mogąc w ciągu pierwszych 5 lat osiągnąć ciężar 40 kg.

Raki (homary, langusty), kałamarnice, ryby (śledzie, dorsze).

Konger jest rybą o bardzo małym gospodarczym znaczeniu, gdyż jego mięso jest suche i ościste. Z tych względów, jeśli już trafia na rynek, to wyłącznie w stanic wędzonym.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   

Bzdura, bo jadam ta rybke zazwyczaj czesto, w Dublinie na targu za grosze kupic mozna. Zgodze sie, ze oscista, ale wieksze maja mniej osci albo poprostu wieksze i nie przeszkadzaja, male nie do zjedzenia, za duzo plucia. Ale zeby suche? Bzdura kompletna. Ryba ma tyle soku, ze trudno ja normalnie przyrzadzic. Najbardziej soczysta ryba jaka jadlem. Ja pieke w piekarniku w wiekszych ilosciach z reguly, nawet ponad pol godz nieraz, puszcza niesamowite ilosci wody. Bardzo smaczna. Ostatnio w Caleta de Fuste na Fuerteventurze widzialem w Eurosparze jako dzwonki w sprzedazy. Polecam gdy okazja. Moj rosyjski przyjaciel uwielbia. Ja i zona rowinie, zreszta wiekszosc rodziny. Polecam raz jeszcze.

Początek

 
RSS 2.0
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book
Reklamy Krokus: Kiedy wybrać się na ryby? Będą dziś brały czy nie? Na tem pytanie odpowie Ci księżycowy Kalendarz brań Jak wiadomo, księżyc ma wpływ na wiele zjawisk zachodzących na ziemi, na brania ryb także.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).