Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 1 Ilość ocen: 1

Budzenie

Pokój hotelowy w Karlinie, sezon trociowy. Dzwoni telefon:
- czy to pan zamawiał budzenie na szóstą?
- taaak, jaaa...
- no to szybciutko, szybciutko kochany bo już dziewiąta!!!

Budzenie
 • Obecnie 1 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 1/5 (1)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Oczekiwanie

Gdzie ta werwa? gdzie ten żart?

więcej...

Oczekiwanie
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Ryby/Ryby Świata/Szczupak amerykański – muskie, (muskellunge) 

Szczupak amerykański – muskie, (muskellunge) - Esox masquinongy

Muskie (muskellunge)

Łososiokształtne

Muskie albo muskellunge (Esox masquinongy) jest bardzo zbliżony wyglądem do szczupaka (Esox lucius) i w wielu przypadkach te dwa gatunki ryb, są ze sobą mylone przez mniej doświadczonych wędkarzy. Jedną z głównych cech różniących muskie od szczupaka jest jego srebrzysto-zielone ubarwienie z ciemniejszymi cętkami oraz wyraźnie zaostrzony kształt płetwy ogonowej. U szczupaka natomiast łatwo zauważyć jasne cętki na ciemniejszym tle skóry. Inną istotną cechą, według której można rozróżnić muskie od szczupaka, jest liczba malutkich otworów pod dolną szczęką. U muskie jest tych otworów porowych od 12 do 18 (od 6 do 9 po jednej stronie szczęki), u szczupaka jest ich przeważnie 10 (5 z jednej strony).

W Ameryce Północnej muskie występuje w Wielkich Jeziorach, poprzez Hudson Bay, południowy Quebec i Red River w północnej Manitobie. Na terenie Stanów Zjednoczonych można go również spotkać w Wirginii i Iowa czy na południu Tenessee i Minnesoty. Jednak największym potencjałem rekordowych okazów są wody Ontario - wielka zatoka jeziora Huron - Georgian Bay, wody: French River, Lac Seul, Eagle Lake, Lake of the Woods oraz wiele innych mniejszych i mniej znanych ontaryjskich jezior. Z muskie możemy się spotkać w ponad 300 ontaryjskich jeziorach oraz 100 rzekach. Taką populacją tej ryby nie może się poszczycić żaden inny region Ameryki Północnej.

Tarło muskie odbywa się wiosną, gdy woda osiągnie temperaturę 10-15 C (32-48 Fahrenheita). Jak zwykle w niektórych materiałach źródłowych można spotkać odmienne przedziały temperatury, np. od 49 do 59 i od 32 do 48 Fahrenheita. Tarło trwa przez kilka dni. Jednak nie więcej niż tydzień. Już po dziesięciu dniach od złożenia ikry przez samice, młode muskie stają się aktywne i zaczynają się samodzielnie odżywiać. Po pierwszych dziesięciu tygodniach mogą osiągać rozmiary nawet do 15 centymetrów. Jak potwierdzają badania, samice muskie rosną szybciej i żyją dłużej niż samce. Zdolność rozrodcza pojawia się u osobników 3-5-letnich.

Muskie odżywia się niemal wszystkim, co pływa i zmieści się w jego paszczy. Jego łupem mogą się stać inne ryby, jak również kaczki czy inne pływające zwierzęta. Według badań statystycznych, w ciągu dnia największe prawdopodobieństwo złowienia muskie przypada na godzinę 10 rano. Najmniejsza aktywność zaś na godziny popołudniowe, od godziny 4 do 7. W niektórych jeziorach muskie pozostają aktywne nawet kilka godzin po północy.

W wielu zbiornikach muskie i szczupak tworzą krzyżówkę nazywaną tiger muskie z wyraźnymi poprzecznymi "tygrysimi" prążkami na ciele ryby. Przez pewien czas hybryda ta była uważana nawet za oddzielny gatunek. Średnia waga tiger muskie to ryby w granicach 30 funtów. Największy jak do tej pory tiger muskie, który ważył 51 funtów 3 uncje, został złowiony w Lac Vieux Desert na granicy Wisconsin i Michigan w 1919 r.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Kiedy wybrać się na ryby? Będą dziś brały czy nie? Na tem pytanie odpowie Ci księżycowy Kalendarz brań Jak wiadomo, księżyc ma wpływ na wiele zjawisk zachodzących na ziemi, na brania ryb także.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).