Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Dyktafon

Szef do blondynki sekretarki:
- Jak pani chce, proszę użyć mojego dyktafonu.
- Dziękuję, ale użyję po prostu ręki jak inni.

Dyktafon
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze.

Trafiłem....

więcej...

Wielkie Łuki cz.2.
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Wiślana księżniczka – CERTA

Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3Ocena: 5,67 Ilość ocen: 3  hit
Ocena: 5,67 
Ilość ocen: 3 
 Ilość wyświetleń: 11693 
Komentarzy: 7 
ID: 6535 
Węzeł: 5806 

Niewiele jest gatunków ryb, o których można powiedzieć, że populacja ich ma się stosunkowo dobrze i nic jej nie zagraża…Z całą pewnością nie należy do nich…

Certa (łac.Vimba vimba), dawniej, regionalnie zwana czwyrką, cytrą, kobyłką…

Ta wiślana piękność z rodziny karpiowatych, kilkadziesiąt lat temu była stosunkowo pospolitym gatunkiem dorzecza Wisły, masowo wówczas poławianym przez rybaków i wędkarzy z uwagi na swoje wysokie walory smakowe i sportowe.
Degradacja środowiska, zanieczyszczenie rzek, nadmierne połowy oraz przebudowa hydrotechniczna rzek, którymi pchana odwiecznym instynktem podążała w górę biegu,
aby przedłużyć gatunek, zrobiły swoje. Dzisiaj jej liczebność spadła do zastraszająco niskich rozmiarów.
Jest rybą wędrowną, odbywającą swoje cykliczne wędrówki z morza do rzek celem odbycia tarła. Jej siedliskiem są przybrzeżne wody Bałtyku oraz dolne odcinki większych rzek Polski – Wisły, Odry. Rzadziej napotkać ją można w jeziorach Pomorza oraz Mazur. Wybudowana na Wiśle we Włocławku zapora w sposób niezwykle skuteczny ograniczyła możliwość przedostania się Certy w górę rzeki. Jej populacja powyżej tej zapory jest stała. Dużą ostoją Certy były rzeki pomorskie, w tym Rega, gdzie liczebność tego gatunku była znaczna. Obecnie i tutaj jest rzadko spotykana.

W swoich wędrówkach tarłowych Certa potrafiła przebyć kilkuset kilometrową trasę w górę rzeki, aby w podgórskiej Rabie, czy Dunajcu spełnić swą misję przedłużenia gatunku.
Dzisiaj rzeczne zapory skutecznie powstrzymują jej zapały .

Jest piękną rybą. Grzbiet ciemnostalowy z zielonkawym odcieniem, brzuch i boki jaśniejsze, prawie białe. Płetwy – ogonowa i grzbietowa ciemnoszare, pozostałe w odcieniu żółtym. W okresie tarłowym samce przybierają
wyraźne barwy godowe:
Ich głowa i górna część ciała stają się wyraziście czarne, lśniące aksamitem. Brzuch nabiera pięknej pomarańczowej lub czerwonawej barwy. W takim samym odcieniu są płetwy.
Przeciętna wielkość dorosłego osobnika waha się od 25 do 35 cm długości, ale poławiano już Certy przekraczające 45 cm i wagę 2 Kg.
Dojrzałość płciową osiąga w wieku czterech lat. Tarło odbywa od maja do końca czerwca.
Samica w tym okresie kilkakrotnie składa ikrę na kamienistym lub żwirowatym dnie odcinków rzek o silnym prądzie. Młody narybek rośnie stosunkowo wolno i często mylony jest z małą świnką z uwagi na uderzające podobieństwo obu gatunków. Jedna charakterystyczna cecha rozróżnia te dwa rodzaje:
U Certy, od końca głowy, do nasady płetwy grzbietowej, wzdłuż linii grzbietu oraz wzdłuż krawędzi brzucha, począwszy od płetw brzusznych ciągnie się nie pokryty łuskami pas skóry.
Również wydłużony w formie nosa, mięsisty pysk oraz dolny podkowiasty otwór gębowy z dolną nie zrogowaciałą wargą odróżnia Certę od Świnki.
Jak większość karpiowatych, natura wyposażyłą ją w charakterystyczne dla tego gatunku jednorzędowe gardłowe zęby.

Młode osobniki Certy odżywiają się planktonem, starsze żerują w dnie poszukując większych organizmów dennych, na pograniczu prądu i spokojnej wody. Ich naturalnym pokarmem są różnego rodzaju larwy owadów, skorupiaki. Nie gardzą też pokarmem roślinnym.

Z wędkarskiego punktu widzenia, Certa jest bardzo cenną zdobyczą.
Do połowu jej stosowane są wszelkie techniki gruntowe. Jest rybą bardzo płochliwą, ale kiedy wejdzie w łowisko i odpowiednio nęcąc utrzymamy ją tam, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności mamy szanse na ciekawy połów. Głównym pożywieniem Certy w rzekach są organizmy zwierzęce, ulubionym miejscem jej przebywania – czysta, głęboka o słabym uciągu i żwirowatym lub piaszczystym dnie woda – tam trzeba jej szukać.

Najskuteczniejszą przynętą są larwy muchy plujki, – czyli popularne białe robaki oraz zapomniane już trochę „kłódki” – chruściki. Niezastąpione też są kawałki rosówki, „kompościaki” lub zwykła, dobrze wytarta dżdżownica.
Certa nie pogardzi też dobrym ciastem /najlepiej o zapachu czosnku/, oraz parzonym grochem.

Pamiętajmy:
Wymiar ochronny Certy zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 30 cm.
Okres ochronny w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 września do 30 listopada, powyżej zapory i w pozostałych rzekach Polski od 1 stycznia do 30 czerwca.

Wiele gatunków ryb jest obecnie na granicy wyginięcia, lub w poważny sposób zagrożonych wyginięciem. Ogólne przepisy ochronne – limity, wymiary ochronne ryb, zakazy połowów z uwagi na okres tarłowy, są niedostosowane do zagrożeń. Jeżeli my wędkarze, nie narzucimy sami sobie wyższych wymagań w tym zakresie, wielegatunków bezpowrotnie może zginąć. Zacznijmy pojmować etykę wędkarską, jako coś więcej, niż tylko sztywne stosowanie się do zapisów RAPR, czy lokalnych zakazów.Pamiętajmy o tym, że sami jesteśmy tylko cząstką przyrody…

ps.
Fotografia umieszczona w artykule pochodzi z zasobów RO - Działu Ryby...Piotr

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

Witam.
Świetny artykuł panie Piotrze. Na szczęście mam jeszcze tę możliwość że mogę zmierzyć się z tą piekną rybą gdyż mieszkam w Tarnowie, przez który przepływa ciągle rybny Dunajec. Z powodzeniem można połowić certy i świnki, a to niestety coraz większa rzadkość w skali kraju
pozdrawiam
Robert

Początek

U nas na Odrze jest tego mase. Ale to nie o tym mowa, kiedys złowiłem na podrywke "jak jeszcze było można" rybę do niczego nie podobną. Cóż moja ciekawośc nie zna granic, Więc zabrałem rybkę i pojechałem do koła PZW. I tu moje zdziwienie " wielka afera coś pan złapał " myslę sobie o co wam chodzi szanowni koledzy. Wyszło na to że to CIOSA objęta całkowitą ochrona. Wyszedłem z tego koła szybciej niż wszedłem.


Pozdrawiam

Początek

W ubiegłym roku, w sierpniu łowiłem na Wiśle u ujscia Dunajca. Pierwszy raz spotkałem się z certą, rybą o której czytałem tylko w literaturze. W ciągu jednego popołudnia i wieczoru, (być może miałem kupę szczescia) złowiłem ok 30 szt. tej ryby. Następnego dnia rano jeszcze 20 szt. Oczywiście wszystkie za wyjątkiem 2 szt o długości 40 cm, wróciły do wody. Muszę przyznać że przeżylem szok. Ryba, która uchodzi za rzadką nagle zaczepia się na mój haczyk w takich ilościach. Byc może miałem szczeście że trafiłem na ławicę, która akurat znalazła się w moim zasięgu, a być może mamy do czynienia z odbudową tego gatunku. Wisła systematycznie od kilku lat się oczyszcza, rybostan jest coraz bogatszy i efektem tego był mój połów.
Łowiłem na drgającą szczytówkę - jedna wędka, przynęta - kolanka waniliowe.

Początek

Łukasz Woroń

W Dunajcu za to pływają piękne Certy .

Początek

Jarosław Szczepaniak

bardzo fajnie czyta się Twoje teksty. Powinny być wszystkie przeniesione na "nowe". Osobiście lubię poczytać o rybach, pomimo, że certy akurat nie ma tu w Pilicy.

Pozdrawiam. Jarek

Początek

Sebastian Pietrykowski

Zastanawiam się własnie czy lowiąc na wiśle w krakowie uda się ją złowić ale chyba nie bo tutaj to jest inna rzeka niż normalnie..

Początek

Łukasz Woroń

Spoko artykulik . Pozdrawiam )))

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: eZ publish to nowoczesny i wydajny wzorzec projektowy - CMF (Content Management Framework). eZ Publish Kod źródłowy dostępny jest na zasadach nieodpłatnych licencji GNU GPL

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).