Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek idzie przez las wypatrując wilka,słyszy jakieś jęki
z krzaków, rozgarnia gałęzie i co widzi? Wilk zupelnie nieprzygotowany do konsumpcji, oczy przekrwione, sierść skudłacona, język sztywny jak kołek wisi z pyska (stan pewnie znany niektórym kolegom). Kapturek
z wyrzutem mówi:
- wilku w bajce jest inaczej, powinieneś mnie zjeść
wilk na to:
- Kapturek od....... się, trzy dni z Costnerem tańczyłem.

Czerwony Kapturek
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Gwiazda TVN-u

Ewa od Cwikłów,
TVN-u gwiazda,
Choć błysnęła przez chwilkę,
Lecz to była jazda.

Gwiazda TVN-u
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (13)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/O konkretnej rybie/Szwecja wędkarzom kojarzy się z okazami szczupaków i łososi, a mnie z... 

Szwecja wędkarzom kojarzy się z okazami szczupaków i łososi, a mnie z...

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 17923 
Komentarzy: 1 
ID: 170815 
Węzeł: 139979 
łup

... szarpakiem, bo jak inaczej można nazwać łowienie w morzu na zestaw składający się z 5 muszek na trokach i pilkera?

Zanim opiszę zestaw i sposób łowienia kilka istotnych spraw.

W Szwecji łowienie w morzu jest bezpłatne! Nie trzeba posiadać żadnego zezwolenia, ani karty wędkarskiej.
Nie ma ograniczenia w ilości złowionych ryb, obowiązują tylko okresy ochronne i wymiar. O tym wszystkim zostaniemy poinformowani w Biurze Informacji Turystycznej, tam też możemy dostać bezpłatne mapy okolic, często mogą to być mapy specjalnie przygotowane dla wędkarzy, z wyszczególnionymi łowiskami, adresami wypożyczalni łódek i wszelkimi innymi danymi ułatwiającymi wędkarskie życie.

Musimy jeszcze kupić pilkery i przypony z przywieszkami.

p1

Mamy do wyboru, specjalistyczne wędkarskie sklepy, stoiska w marketach, lub np. doskonale zaopatrzone stoisko na stacji benzynowej. Ceny w kolejności odpowiednio niższe.
Przywieszki występują w zestawach 3, 4 i 5-cio haczykowych, część z nich posiada duże morskie krętliki i agrafki. Grubość żyłki szokuje, główna 0,45 – 0,50, przyponny odpowiednio 0,40 – 0,45. Na przyponach złote haczyki z niewielkim dodatkiem pasków flasha. Najbardziej uniwersalne są srebrne, a następnie lekko opalizujące.

p2

W zależności od wielkości haczyków opisane są jako do połowów torsk – dorsza, makrill – makreli, sill – śledzia i abborre – okonia.

Pilkery o wadze od 40 g wzwyż dobieramy do ciężaru rzutowego naszego wędziska. Zamiast pilkerów jako obciążenia możemy stosować dowolne ciężarki ołowiane. Moja rada, to zakupu dokonać w Polsce, bo będzie to nas kosztować dużo, dużo taniej, niż na miejscu.

Jakie wędzisko? Jeżeli nie posiadamy kija spinningowego do połowu troci w morzu o długości 2.70 – 3.30m i ciężarze rzutowym 30 – 60 gr to dobry będzie każdy inny kij szczupakowy, lub łososiowy.
Kołowrotek serii 3000 z plecionką 0,15mm wystarczy nam w zupełności.
Poławiane ryby nie są takie duże, ale ilość uczepów zmusza do używania tak solidnego zestawu. Uczepy związane są z miejscem połowu, czyli wszelkiego rodzaju portowe falochrony. Zbudowane są one z olbrzymich głazów w górnej części połączonych betonem. Oczywiście najlepsze miejsca to końce tych falochronów wychodzące w morze. Tu jest dostatecznie głęboko ze względu na tor wodny po którym pływają promy i statki towarowe. Czasami możemy zobaczyć łódź vikingów wyruszających w znanym tylko sobie kierunku.

viking

Zestaw zarzucamy jak najdalej i po czekamy aż odpadnie na dno, potem rozpoczynamy jego ściąganie. Tempo ściągania, jak również głębokość prowadzenia zestawu musimy dostosować do strefy przebywania ryb. Stanowi to największy problem, ponieważ nigdy nie wiadomo na jakiej głębokości znajduje się ławicaNajczęściej poławianą rybą będzie makrela.

makrela

Nie są one imponująco duże, tak jak w Norwegi, ale ich ilość może nas zaskoczyć. W dobrym okresie żerowania połowy rzędu 100 sztuk nie należą do rzadkości, tak samo jak hol kompletu na wszystkie przywieszki i pilkera. Kiedy nie nie ma makreli trafiają się pojedyńcze egzemplarze ładnych śledzi i mniejszych belon (co ciekawe Szwedzi nie zabierają ani śledzi, ani belon).

Brania nie są gwałtowne, raczej odczuwalne jak złapanie na hak dryfującego zielska. Hol kompletu nie sprawia trudności, bo każda z ryb ciągnie w swoją stronę, a dopiero pod powierzchnią usiłują uciec w głębinę. Za to wyciągnięte na brzeg w kilka sekund potrafią dokładnie splątać nasz zestaw. Zachęcam do poświęcenia chociaż jednego poranka na tę zabawę, tym bardziej że na polskim wybrzeżu nie połowimy tych ryb.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Mateusz Sławiński

Na polskim wybrzeżu nie połowimy makreli, dodatkowo musimy zapłacić za możliwość łowienia w morzu. Z tego co wiem, jesteśmy jednym z nielicznych krajów gdzie za łowienie w wodach morskich wnosić należy dodatkowe opłaty.
Mateusz

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Jeśli interesuje Cię wędkarstwo a w szczegolności, gdy chesz pooglądać piękne Zdjęcia wędkarskie ryb i przyrody, kliknij na wskazany link. Jest co pooglądać! Każdy hobbysta wędkarz winien być raczej zadowolony.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).