Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek idzie przez las wypatrując wilka,słyszy jakieś jęki
z krzaków, rozgarnia gałęzie i co widzi? Wilk zupelnie nieprzygotowany do konsumpcji, oczy przekrwione, sierść skudłacona, język sztywny jak kołek wisi z pyska (stan pewnie znany niektórym kolegom). Kapturek
z wyrzutem mówi:
- wilku w bajce jest inaczej, powinieneś mnie zjeść
wilk na to:
- Kapturek od....... się, trzy dni z Costnerem tańczyłem.

Czerwony Kapturek
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Gwiazda TVN-u

Ewa od Cwikłów,
TVN-u gwiazda,
Choć błysnęła przez chwilkę,
Lecz to była jazda.

Gwiazda TVN-u
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (13)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Podstawy/Wyprawa na szczupaka 

Wyprawa na szczupaka

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 14336 
Komentarzy: 1 
ID: 170759 
Węzeł: 139945 

Kupujemy nową żyłkę, nawijamy na kołowrotek, dowiązujemy przynętę, rzut, zaczep i...

...nasz ulubiony wobler pozostał w wodzie. Dobrze, że to nie szczupak był tym zaczepem, bo żal jeszcze większy. To wszystko przez tych producentów, którzy podają zawyżoną wytrzymałość żyłki myślimy, obiecując że już nigdy więcej nie kupimy tego towaru. Przecież na szpulce pisało, że nasza 0,20 powinna wytrzymać 5 kg, a trzasnęła przy pierwszym mocniejszym pociągnięciu.

Wartość podana na opakowaniu określa wytrzymałość liniową żyłki (na rozciąganie), nie uwzględniającą węzłów, a właśnie one mogą spowodować obniżenie wytrzymałości naszego zestawu. Najbardziej znanym węzłem jest pętelka, służąca do łączenia przyponu z linką główną lub do mocowania zestawu np. do szczytówki „bata”. Większość wędkarzy wykonuje ten węzeł układając żyłkę w tzw. ósemkę.

Niestety ten węzeł obniża wytrzymałość żyłki aż o 47 %, czyli jakbyśmy łowimy na żyłkę o średnicy 0,14 mm! Natomiast zakończenie żyłki pętelką wykonaną w ten sposób

obniża wytrzymałość liniową tylko o 16 %. Jeszcze lepszym, chociaż bardziej skomplikowanym węzłem jest

Tu stracimy tylko 12% wytrzymałości liniowej i jest to dobry węzeł do przywiązania woblera, bo będzie on zawieszony na pętelce nie tłumiącej jego wabiących ruchów.

Wykonując zbieżny przypon muchowy z poszczególnych odcinków żyłki o różnych średnicach możemy posłużyć się następującym węzłem

Ma on wytrzymałość ok. 87 % wytrzymałości słabszej (cieńszej) żyłki.

Wszystkie inne przynęty posiadające uszko mocuję tylko tym

węzłem, bo obniża on wytrzymałość żyłki tylko o 4 %. Węzeł ten polecam też do wiązania sztucznych muszek.

A wszystkim wędkarzom, nie posiadającym specjalnego przyrządu do wiązania haczyków, radzę w ten sposób wiązać haczyki z łopatką, zwracając szczególną uwagę na wyprowadzenie żyłki z prawidłowej strony haczyka.

Dla nabrania odpowiedniej wprawy w wykonywaniu tych wszystkich węzłów radzę najpierw spróbować wykonać je na grubych, dobrze widocznych żyłkach, a dopiero potem na cienkich. Jeszcze tylko najważniejsza sprawa: wszystkie węzły zaciskamy na <strong>MOKRO</strong>, eliminując tarcie zniekształcajace kolisty przekrój naszej żyłki. Każde spłaszczenie powoduję znaczne osłabienie jej wytrzymałości.

Dbajmy o nasze ulubione i łowne przynęty.
Roman "Fly" Wigura

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Mateusz Sławiński

Witaj Romanie!
Ciekawy artykulik. Zastanawia mnie tylko skąd wziąłeś wartości wytrzymałości żyłek na węzłach. Zakupiłeś jakiś siłomierz i przez kilka godzin robiłeś testy? A może jest inny sposób?
Sam już kiedyś myślałem o zrobieniu takiego teściku .
Podoba mi się .
Pozdrawiam
Mateusz

Załączniki

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Fundusze ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Fundusze ETF: ETF.COM.PL Analizy, ranking, aktualności, informacje, ryzyko, regulacje prawne, wydarzenia w Polsce i na świecie, rynek giełdowy, podstawy i zasady inwestowania.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).