Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3 Ilość ocen: 46

Wiek ryby

Jak poznać wiek ryby?
- Po oczach. Im oczy dalej od ogona, tym ryba starsza.

Wiek ryby
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,2/5 (46)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Niepoprawny krytyk

Czapku w czapce lub bez czapki.
Chyba masz na oczach klapki?
Ciągle coś Ci w poprzek leży.
Czas byś w siebie już uwierzył!

więcej...

Niepoprawny krytyk
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (5)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Podstawy/Zanęty raz jeszcze 

Zanęty raz jeszcze

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 4058 
Komentarzy: 0 
ID: 27117 
Węzeł: 17606 
Zanęta

W moim przekonaniu, komponowanie ma wiele z magii i umiejętności sztuki kulinarnej chociaż musi być dodatkowo wzbogacone wiadomościami o łowisku, z którego mamy zamiar wyjąć rybę ?swojego życia?. To jednak nie wszystko, gdyż musimy jeszcze pamiętać o gustach poszczególnych gatunków, które mamy zamiar poławiać.

Zanętą jest wszystko to, co wrzucamy do wody w celu zwabienia ryb. Ma ona jeszcze jedno zadanie, moim zdaniem bardzo istotne - utrzymanie tych ryb w naszym łowisku. W związku z tym nie możemy pozwolić sobie na przekarmienie ich. Zaspokojenie apetytu (nasycenie ryb) spowoduje, iż po krótkiej "fali" dość intensywnego żerowania częstotliwość brań będzie spadać aż w końcu zupełnie ustanie. Aby temu zapobiec musimy pamiętać o rozdrobnieniu składników spożywczych i odpowiednim ilościowym dawkowaniu.

Piszę o tym, również dlatego, ponieważ większość z nas, bez potrzeby wrzuca do wody zbyt duże jej ilości dodatkowo przyczyniając się do eutrofizacji (przeżyźnienia) zbiorników. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku wód stojących, gdzie obce substancje opadają na dno i tam, po jakimś czasie, rozkładają się. Duża ilość związków chemicznych powstałych z rozkładu materii organicznej systematycznie przyczynia się do zwiększenia żyzności wody. W efekcie daje się zaobserwować bardzo szybki przyrost roślinności, której szczątki opadają na dno, rozkładają się, powodując znaczny ubytek tlenu a wzrost siarkowodoru i innych substancji trujących. Taki proces, trwający dłuższy czas, doprowadza do śmierci zbiornika. Musimy więc zdawać sobie sprawę, iż nawet najmniejsza ilość niepotrzebnie wrzuconej zanęty przyczynia się do nieobliczalnej w skutkach degradacji środowiska wodnego. Pamiętajmy więc, że najczęściej od ilości dużo większe znaczenie ma jej jakość i umiejętność podania.

Częstym błędem popełnianym przez początkujących wędkarzy jest rozproszenie ławicy na dość dużym obszarze. Przyczyna tego, to duży obszar oraz zbytni rozrzut w trakcie nęcenia lub zła spoistość i ciężar zanęty (szczególnie w rzekach). Zbyt wolne wymywanie składników może spowodować, że ryby stracą zainteresowanie zanętą natomiast zbyt szybkie odprowadzi z miejsca łowienia gdyż podążą za spływającymi z nurtem drobinami zanęty.

Zanętę powinniśmy dostosować również do techniki łowienia oraz spodziewanego miejsca żerowania ryb - tuż pod powierzchnią, przy dnie, w toni wodnej, przy brzegu, na płyciznach czy też w miejscach głębszych. W zależności od tego powinna ona rozpadać się w momencie zetknięcia z powierzchnią wody lub szybko opaść na dno i dopiero tam zacząć ?pracować? a czasem najpierw szybko opadać a następnie zacząć się rozpraszać w toni wodnej.
Składniki zanęt podzielić możemy na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć należy spożywcze, mające na celu zwabienie i utrzymanie ryb w łowisku, natomiast do drugiej mineralne, które mają nadać zanęcie odpowiednią spoistość i ciężar. Niektóre składniki spożywcze mają również wpływ na spoistość zanęty. Na własności składników wpływa również stopień ich rozdrobnienia. I tak np. mielone herbatniki mają właściwości silnie klejące, odwrotnie niż mąka kukurydziana.
Do zanęt rzecznych najczęściej dodaje się glinę lub inne substancje wiążące w ilości zależnej od prędkości nurtu. W celu dodatkowego dociążenia zanęty można również dodać żwir. Wędkując w wodach stojących glinę zastępujemy ziemią lub piaskiem.

Bardzo często spoistość zanęty można regulować ilością dodanej przy rozrabianiu wody. Ta sama mieszanka nawilżona niewielka ilością wody będzie bardzo wolno opadać, uwalniając po drodze część składników natomiast mocno nawilżona ? natychmiast opadnie na dno i tam dopiero zacznie się rozmywać.
Na koniec chciałabym przypomnieć, że nie istnieją ?cudowne? zanęty są tylko prawidłowo dobrane do charakteru łowiska, występującego w nim rybostanu i techniki łowienia.

Do zobaczenia nad wodą

cdn.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Przynęty wędkarskie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).