Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Policjant

Dlaczego policjant śpi na brzuchu?
- żeby mu nikt pały nie ukradł.

Policjant
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Gnida

Głupich nie sieją, sami się rodzą,
By porozrabiać, na stronę wchodzą.
Jedynki stawiają bez zmiłowania.
Próżno by prosić, opamiętania.
Jedynka też, czasem się przyda,
To tak, jakby szóstkę stawiała Gnida!
Niech się wyżyje, wstrętna zakała!
Bo sama w szkole, jedynki miała!
Niestety, ujawnić się boi biedaczek.
Widać, że kiepski z niego cwaniaczek!
Czy to jest wierszyk, czy to jest humor,
Stawia jedynki, by robić rumor.
Wyżyj się - dupku anonimowy.
To przecież jest twój, punkt „honorowy”
Nie ma się, czym, tu przejmować,
Świnia - nie może nas zdominować!!!

Gnida
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,6/5 (39)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Z pozycji tego "przeciętnego"

Tomek Płonka słusznie określił oczekiwania bardzo wielu - nazwijmy ich "przeciętnych" – którzy chcą łowić i nie obchodzi ich kto dba o te wody. Płacą - w swoim odczuciu dużo - za prawo do łowienia i zabierania. Zupełnie jak na łowiskach komercyjnych, gdzie nie trzeba być żadnym członkiem żadnej organizacji, wystarczy zapłacić. Zapłacić za rybę (według cennika i zabranych kilogramów) i za samą przyjemność. I nikt tych cen nie oprotestowuje - bo przecież właściciel łowiska ma prawo ustalać ceny, jakie uzna za właściwe. Jak się komuś nie podobają, nie musi tam łowić. I nikt nie chcę zauważyć, że te ceny są wielokrotnie wyższe, niż nasze składki...
Te nasze składki tak naprawdę są porównywalne za prawo do wędkowania na łowisku komercyjnym. Samego wędkowania, bez zabierania ryby.

Łatwo krytykować z pozycji tego "przeciętnego" niezaangażowanego wędkarza. Krytyka jest oczywiście potrzebna, ale trzeba wiedzieć, o czym się mówi. A mówimy o zagospodarowaniu wód. Zagospodarowaniu, bo ochrona, to jeszcze dodatkowa sprawa.
Owszem, za dawnych czasów, kiedy nasze wody nie były aż tak straszliwie wyczyszczone jak obecnie i ryby jeszcze się w sporej części odnawiały, zarybianie było tylko dodatkiem. Obecnie tak nie jest. Obecnie zarybiać trzeba i świnką, i miętusem i wieloma gatunkami, które doskonale kiedyś dawały sobie radę.
RZGW nie dałoby rady. Za mało ma ludzi i nie jest do tego dostosowany. Może najwyżej pełnić rolę nadzorującą (i tak zgodnie z prawem jest) ale i to jest dla RZGW trudne.
Do sprawnego prowadzenia tej gospodarki potrzeba wielu osób. A są jeszcze ośrodki hodowlane. Okręgi PZW działają więc jak przedsiębiorstwa i wcale nie zatrudniają nadmiaru pracowników.
Owszem, można zatrudnić pracowników więcej, ale to spowoduje znaczny wzrost składek.
Tu warto przypomnieć - działacze z wyboru nie są pracownikami. Nie otrzymują za swoją prac wynagrodzenia. Pracują społecznie. I ich możliwości też są przez to ograniczone. Do działaczy okręgowych należy ustalanie planów pracy okręgu, w tym planów zarybień (właściwie to nawet też nie od zera, bo te plany muszą być zgodne z operatami rybackimi i są przygotowywane przez ichtiologa). Działacze zatwierdzają wysokość składki (też nie według jakiegoś widzimisię, ale po rozsądnej analizie, kalendarz imprez sportowych itp. Nie wiem jak zorganizowały sobie pracę inne okręgi, lubelski składa się z kilku komisji, każda o określonych kompetencjach, w innych jest pewnie podobnie.
Działacze uczestniczą w poszczególnych pracach, czy to zarybieniach, czy odłowach, czy związanych z ochraną czy imprezami sportowymi.
Ale każda ma swoje określone możliwości i tej pracy do wykonania jest naprawdę dużo więcej. Ani pracownicy etatowi, ani wybrani działacze sami tego nie dadzą rady zrobić - potrzebna jest tu pomoc tych szeregowych wędkarzy. Działacze mogą najwyżej organizować pracę. Niestety, zainteresowanie pracą jest nikłe.

Jeszcze inaczej wygląda praca na szczeblu koła, tu już jest bliżej do tego "szeregowego" wędkarza. I tu podobnie, na kilkuset członków aktywnych jest najwyżej 10 %.

A w Statucie jest zapis o społecznej pracy na rzecz Koła.

Są więc dwie możliwości (dwie bo czerpaniu z dóbr dzikiej przyrody trzeba dziś zapomnieć). Jedna PZ jako przedsiębiorstwo świadczące usługi (organizacja łowisk), opierające swoje działanie tylko na pracy etatowych pracowników. I ustalające ceny tak, by się to kalkulowało. Ceny na pewno nie niższe niż na istniejących obecnie łowiskach komercyjnych, więc dniówka rzędu kilkudziesięciu lub może i pond stu złotych. I Związek, opierający swoją pracę na społecznej wspólnej aktywności. Przy takiej masowej organizacji kilka godzin sensownie wykorzystanych rocznie to bardzo dużo. Tą pracę powinni organizować wybrani działacze, a tam, gdzie to jest niezbędne, gdzie jest potrzebna fachowość pracownicy etatowi. Bez tej sprawnej organizacji, ale i bez aktywnego włączenia się tego "szeregowego" wędkarza nie damy rady porządnie zadbać o te nasze wody, tak, byśmy mieli zadowolenie jako ich użytkownicy i byśmy nie płacili drogo. Innego rozwiązania nie widzę.
Czasy taniego eksploatowania natury już dano się skończyły.

Andrzej
p.s.
Oczywiście SPRAWNA KOMUNKAJA WEWNĄTRZZWIĄZKOWA JEST ABSOLUTNIE ONIECZNA. Każdy powinien uzyskać niezbędne informacje. Bez tego nie może dziś funkcjonować nowoczesny związek jakim powinien być PZW

Schowaj teksty   

Powiązane z

Jestem księdzem c.d...

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Wędkarskie stowarzyszenie o ideach nieco odmiennych od promowanych przez PZW. Szczególnie uważnie przeczytaj zatem nagłówek tej strony: Stowarzyszenie Wędkarzy Internautów . Szybko zrozumiesz różnicę i kto wie, może się do niego przyłączysz.