Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Dyktafon

Szef do blondynki sekretarki:
- Jak pani chce, proszę użyć mojego dyktafonu.
- Dziękuję, ale użyję po prostu ręki jak inni.

Dyktafon
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze.

Trafiłem....

więcej...

Wielkie Łuki cz.2.
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Różnice

Darku,

Poruszyłeś kilka (wiele) istotnych spraw.

Piszesz "nie sądzę", a ja wiem, że w słowackim związku każdy jest zobowiązany do przepracowania społecznie 10 godzin w roku. Tę pracę organizują wybrani przedstawiciele w zarządach lokalnych organizacji (odpowiednik naszych kół). Jeżeli członek związku nie odpracuje tych 10 godzin to wpłaca ekwiwalent 1000 koron. Dodatkowo do 1000 koron składki. Wielu (większość) woli odpracować niż płacić, więc wywierają nacisk na tych, którzy mają zorganizować pracę, żeby ona była. Poza tym pracują "u siebie" więc i to "swoje" szanują. Ponadto wiedzą ile pracy wymaga utrzymanie łowisk i organizacji.

W ten sposób wyłaniają spośród siebie ludzi, którzy są sprawnymi organizatorami, odpowiedzialnymi przedstawicielami. Ci z kolei wybieraja zarządy wyższych szczebli. I te zarządy mają za sobą poparcie wędkarzy, którzy wiedzą kogo powołali do reprezentowania. I powołują ponownie albo nie. A do tego powołują tych, ktorzy mają lepsze pomysły, którzy zrobią lepiej to, co jest do zrobienia. Bo rozumieją, że przyjemność mają sobie zagwarantować sami.

Takie podejście do funkcjonowania wędkarstwa daje potem podstawę do dobrych kontaktow z władzami państwowymi, parlamentem, administracją, które idą na rękę dobrym gospodarzom, wspierają ich, czego nie będą robić wobec roszczeniowych eksploatatorów. Te stosunki z władzami państwowymi tez są efektem lat pracy, uwiarygodnienia się, bycia partnerem. Jeżeli kłusownictwo postrzegane jest jako poważna szkoda to dlatego i tylko dlatego, że wędkarstwo postrzegane jest jako wartość i to jako duża wartość. Za sprawą samych wędkarzy.

Rybacy są potrzebni. Rybacy to ci, którzy zajmują sie "chowem i hodowlą" ryb. Słowakom są bardzo potrzebni. Może mniej prowadzą odłowów rybackich (sieciowych) bo prowadzą, jako rybacy i wędkarze, w miarę zrównoważoną gospodarkę. Poza tym oni sami posiadają, jako wędkarze, niezłą wiedzę "rybacką" i dobre wyczucie, wypracowane przez lata zajmowania sie swoimi obwodami. Każdy "rewir" ma swojego gospodarza rewiru. A rewiry są zawyczaj mniejsze niż nasze obwody rybackie.

W dodatku każdy rewir dostaje finansowanie od wędkarzy, którzy wpłacają składkę na jego zagospodarowanie. Bo składki na Słowacji są według "rewirów", a nie na całe okręgi. Czy na porozumienia. W ten sposób jest wielokrotnie więcej pieniędzy w obrocie. A jak ktoś chce to może zostać przy jednym rewirze, jak kogoś stać na mniej to opłaca składkę tylko za jeden rewir. A jak na więcej - to na kilka rewirów. Na każdym rewirze odrębny rejestr, dokładnie wypełniany i pilnowany, bo od niego zależy jakość gospodarowania "na swoim".

Kto nie stosuje sie do tego, kto jest chamem i "cwaniakiem" - wynocha.

Oni są bardziej podobni do normalnych ludzi, ktorzy serio traktują to, co robią, serio traktują siebie samych i swoje deklaracje, serio i z szacunkiem traktują się nawzajem.

Warto się uczyć, tylko trzeba, w rozmowach z Kolegami ze Słowacji, sięgnąć nieco głebiej niż powierzchowne obserwacje stanu posiadania i dno kufla ze "Złotym Bażantem".

Pozdrawiam serdecznie

Jurek Kowalski

Schowaj teksty   

Powiązane z

Jestem księdzem c.d...

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Tu porozmawiasz na każdy temat dotyczący pięknego wędkarskiego hobby. Forum wędkarskie to miejsce na wymianę poglądów pomiędzy wędkarzami, to także kopalnia wiedzy o tym sporcie.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).