Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3 Ilość ocen: 3

Pomiędzy...

Co ma młoda kobieta między piersiami?
- Łańcuszek
A co ma stara kobieta między piersiami?
- Pępek.

Pomiędzy...
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Problemy handlowców.

W hurtowniach szok i przerażenie,

więcej...

Problemy handlowców.
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Sorry, ale się wtrącę

Dajcie spokόj Krzysztofowi. Jest zaangażowany od dawna, także w ochronę wόd, a to, że ma inne od Waszego zdanie, to jego sprawa. Ja też jako działacz nie ze wszystkim się z Wami zgodzę.

W zawodach raczej nie uczestniczę, chyba że w formie towarzyskiej (nie lubię rywalizacji), ale z ich wynikami bywa lepiej, niż to napisałeś. Ludzie naprawdę potrafią łowić bardzo skutecznie. Tylko rzecz w tym, że samo skuteczne łowienie nie jest dziś powodem do dumy. Dla naszych coraz biedniejszych wόd taka skuteczność raczej jest szkodliwa. To tak, jakby myśliwy strzelał do wszystkiego, co tylko wejdzie pod lufę i chwalił się celnym okiem. A gdzie gospodarka łowiecka?

Myśliwi mają powiedzonko: „kto hoduje, ten poluje”. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy wody były rybiejsze, wędkujących kilkadziesiąt razy mniej, a sprzęt i skuteczność wędkowania znacznie gorsza, rywalizacja „kto więcej złowi” mogła być dobrą formą zabawy - w dodatku zabawy nieszkodliwej dla środowiska. Dziś zdecydowanie najważniejsza jest dobra gospodarka – w tym oszacowanie ile i jakich ryb jest w wodzie i ile ich wolno wyłowić - oraz skuteczna ochrona. Zarybienia zawsze będą tylko uzupełnieniem i nie zastąpą naturalnego tarła np szczupaka czy sandacza.

Doskonałe jest Ryśku przypomnienie Angli – kolebki wędkarstwa. Właśnie! Nasze wędkarstwo tak się ma do angielskiego, jak krόlowa brytyjska do I sekretarza. Niestety, zbyt wiele się na to złożyło. W wędkarstwie tak jak i we wszystkim odczuwamy negatywne skutki peerelu - utraty ciągłości państwowej, braku elit itd. Wyliczać nie muszę, bo to oczywiste.

Tylko jak to zmienić?

Sama krytyka nie wystarczy. Potrzeba większego zaangażowania się ludzi, ktόrzy widzą wędkarstwo inaczej niż gumofilcowe wylawianie czego się tylko da. Potrzeba zdominowania tak myślącymi zarządόw wszystkich szczebli, od zarządu koła po ZG. Tylko co zrobić, kiedy ludziom się nie chce? Swόj czas poświęcają na łowienie (w końcu ich sprawa). Kto więc ma zajmować się wodami?

Tomek pewnie odpisze, że profesjonalnie zarządzająca firma. OK, zgoda, tylko jaki będzie koszt licencji? Bo kilkadziesiąt zł za dniόwkę nie wystarczy. Mnie jako wędkarzowi może być obojętnie kto jest gospodarzem i komu płacę za licencję, abym mόgł wędkować w dobrze zadbanym łowisku. Tylko nie tak wielu jest tych dobrych gospodarzy. Do przetargu o wody mogli stanąć także inni, nie tylko PZW i czy tak wielu chętnych do prowadzenia wędkarskich łowisk się znalazło? Nie, bo to byłoby u nas na granicy opłacalności. Można na palcach te łowiska wyliczyć.

Na wodach dzierżawionych przez PZW możnaby np. zwiększyć liczbę strażnikόw. Zatrudnić dodatkowo w okręgu po kilkadziesiąt osόb - tak, tylu conajmniej by trzeba, aby na wszystkich wodach zapewnić skuteczną, a nie tylko wyrywkową ochronę. Tylko ile by wtedy to kosztowało? A każda podwyżka składki ROCZNEJ tylko o jakieś 10 zł (raptem ze 3 piwa) to powόd do bardzo burzliwych dyskusji. Tak to jest...

Ludzie przyzwyczaili się do darmowego łupienia przyrody, do samego korzystania. Za dwie stόwy wolno łowić przez cały rok, także na wodach sasiednich okręgόw w ramach porozumień i zabrać za te pieniądze dziesiątki kilogramόw ryb. Każda prόba zmiany napotyka na opόr. I dokąd się to nie zmieni, nic się nie zmieni. Niestety...

Andrzej
Schowaj teksty   

Powiązane z

Śmiech to zdrowie

Ryszard Siejakowski
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Łowiska

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).