Lewe menu

Filtry

Komentarze

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 3

Zwierzenia

Późnym wieczorem, leżące w łóżkach młode dziewczyny, zwierzają się ze swoich problemów miłosnych.
- Postanowiłam zerwać ze swoim chłopakiem - mówi jedna z nich
- Traktuje mnie jak psa!
- Jest ci tak źle?
- Dziwią się przyjaciółki
- Bije cię? Trzyma cię ciągle przy sobie?
- Gorzej! Wymaga ode mnie, abym mu była wierna.

Zwierzenia
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Jazgarek

Raz głowili się dzielni wędkarze
skąd się biorą te wstrętne jazgarze?
Sandacz począł je z płocią
bo do płoci czuł pociąg
więc spłodzili jazgarze te w parze.

więcej...

Jazgarek
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,4/5 (7)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Rybim okiem/Trudny styczeń 

Trudny styczeń

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 3077 
Komentarzy: 0 
ID: 24965 
Węzeł: 16610 

Nie ma takiego drugiego miesiąca w roku, w którym tak bardzo targają mną rozterki i niepewnośc - za jaką rybą chodzić? Ci szczęśliwcy, którzy mieli lub mają szansę na odwiedzenie rzek trociowych nie mają dylematu - nic ponad troć. Ale czy to jedyna alternatywa?

W styczniu uwalniamy się od sandaczomanii i szczupakoamoku. Po obowiązkowym przeglądzie i uzupełnieniu sprzętu o nowe cudeńka wprost od Mikołaja zaczynaja się kombinowanie- chciałoby się już pstrąga, ale warto zapolować na klenia. Może z delikatnym zestawem na okonie, ale przecież zdjęcie z zimowym jaziem byłoby przecudne!
Więc jesli jednak pstrąg potokowy (w wodach gdzie można), to już na całość. Arsenał przynęt musi być rozsądnie bogaty. Żyłka-nie plecionka - bo częściej będziemy prowadzić przyntę pod prąd zatrzymując w miejscu, albo nawet "wpuszczać" woblerka do pyska ryby. Jak zwykle pełne maskowanie- specjalnie na te okazje zostawiłem sobie biały kombinezon narciarski-ciepły i wygodny. Słońce na pewno nie będzie naszym sprzymierzeńcem - jeśli tylko zaświeci mocniej musimy wybrać prostkę zacienioną drzewami.Szukanie ryb zaczynamy od górnych odcinków rzek i potoków w okolicy tarlisk. Jaką radośc daje zobaczenie pierwszych małych rybek chroniących się w małej cichej zatoczce nietrudno się domyślić. Aparat fotograficzny mamy pod ręką i złowionej rybie robimy zdjęcie bardzo szybko-nawet kosztem jakości zdjęcia. Oczywiście WSZYSTKIE złowione w styczniu pstrągi potokowe wypuszczamy - to chyba oczywiste.
Jeżeli potrafimy powstrzymać naszą "kropkomanię" do lutego lub marca warto poszukać klenia. Nie będzie to łatwe zadanie, ale na prawd warto. Kleń styczniowy to nie chuderlawy pstrąg ważący połowę tego co wiosną. To przeciwnik godny swego miana - najbardziej "sportowej" ryby dla każdego spinningisty. Nie przesadzajmy więc z grubością żyłek i poniżej 0.16 na prawdę nie trzeba przesadzać. Przecież szukamy tych konkretnych "kloców" w okolicach 50cm albo nawet większych. Będziemy ich szukać oczywiście w dużych rzekach w okolicy ostróg lub opasek, w wodzie o głębokosci min 1m. Warto puścić wobler z dopałem na głęboki długi i spokojny napływ. Wszelkie rafy z wodą powyżej 1m mogą kryć w sobie kapitalne sztuki zarówno kleni jak i boleni. Widząc oczkującą czasami drobnicę w klatkach bądźmy czujni i zachowajmy szczególną ostrożność. Kleń z pewnością czai się w pobliżu - wykonujemy kilka rzutów prowadząc przynęty w pół wody oraz 30-40cm pod powierzchnią. Kij zawsze uniesiony do góry- kleń się płoszy widząc żyłkę "kładzącą" się na wodzie na długim odcinku.
Na jazia zapolujemy w okolicach opasek prowadząc nasze mikroprzynęty na różnych głębokościach. Słońce będzie naszym sprzymierzeńcem - można spróbować metodę "na upatrzonego". Idąc wysokim brzegiem w czystej wodzie zobaczymy przemieszczające się wzdłuż opaski jazie. to znak że prawdopodobnie żerują wybierając wymywane przez lekko podwyższoną wodę smaczne kąski lub wręcz podnoszą się i zbierają pokarm z powierzchni wody.
Możemy wybrać też inną opcję- zapolować na pstrągi tęczowe. Wybierzemy wodę licencyjną i zabierzemy również przynęty we wściekłych kolorach- pomarańcz, seledyn, żółty.
Warto wtedy zastosować metodę bocznego troka. Na haczyku twisterek - warto zacząć od żółtego lub czarnego. A już 40cm tęczak robi takie numery podczas holu, że nie powstydziłby się niejeden potokowiec. A i kolacja niezła - bo wypuszczanie wszystkich tęczaków nie jest tak potrzebne jak darowanie życia innym rybom.
Nie odkładajmy przypadkiem wędek na półkę. Bywajmy nad rzekami i nie dajmy szansy szarpakowcom odwiedzającym rybie zimowiska. Zapolujmy na klenia - niedługo będą jego gody i wtedy damy mu spokój. Wtedy pstrągi potokowe będą w dobrej kondycji i zapolujemy na nie z dużym woblerem lub gumową żabą. Zapolujmy na tęczaka- za miesiąc czy dwa nie będziemy mieli ochoty.
A może by tak wyjąć ze schowka podlodówkę i odświeżyć stare znajomości z płocią czy leszczem? Tak dla zdrowia psychicznego- no i żeby pozbawić argumentów tych, co nam niesłusznie zarzucają że wywyższamy spinning nad inne metody, mimo że umiemy już łowić na spinning karasie,płocie,leszcze,wzdręgi nie przypadkiem ale celowo.Serek do strzykawki, kilka biszkoptów i na 2-3 godzinki na lód. A pierwsza w tym roku kiełbaska z grilla będzie smakować wyśmienicie. Tylko tego grilla właśnie brakuje mi od momentu jak wziąłem się za spinning głównie. W domu na patyczek nadziewamy w/g kolejności: boczuś,cebulka,kiełbaska,cebulka,słoninka,cebulka,kiełbaska, ........
Czyż styczeń nie jest super miesiącem dla wędkarza?
Tomek Płonka

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Wędkarstwo

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).