Left menu

Filtry

Humor»

Ocena: 4 Ilość ocen: 2

Szminka

Powracającego późnym wieczorem do domu męża wita żona z wałkiem.
- Ty łajdaku, masz na twarzy szminkę!
- To nie szminka, to krew. Potrącił mnie samochód.
- No... masz szczęście.

Szminka
 • Obecnie 4 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze

W czasie 1,5 roku pobytu....

więcej...

Wycieczki.
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Sprzęt/Nowa jakość w wędziskach St.Croix 

Nowa jakość w wędziskach St.Croix

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 3749 
Komentarzy: 0 
ID: 26621 
Węzeł: 17388 

Nie trzeba być wybitym znawcą wędzisk grafitowych, aby stwierdzić, że nowe kije wytwarzane przez St.Croix w seriach "Legend Elite", "Legend Ultra" i "Avid"; wyróżniają się na tle całej oferty spinningów i muchówek należących do tzw. "górnej półki" rynku wędkarskiego. Co sprawia, że już po kilku próbnych wymachach nabieramy pewności, że wymienione modele są niemal perfekcyjnym spełnieniem naszych oczekiwań?

PGBEAUTY

Składają się na to, przede wszystkim, dwa odczucia:

 • Po pierwsze, od razu łatwo jest wyczuć, że spinning to spinning z krwi i kości, a muchówka to również kij opracowany wyłącznie do łowienia na sztuczną muchę; czyli po prostu blanki spinningowe i muchowe to dwie zupełnie oddzielne konstrukcje - spinning o długości 9 stóp nie jest przezbrojoną muchówką o tejże długości, a muchówka do łowów morskich nie jest przezbrojonym kijem spinningowym. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku polskiego rynku, gdzie stosowanie blanków muchowych do zbrojenia spinningów stało się nagminnym sposobem "rozszerzania" asortymentu wędzisk oferowanych przez kilka firm, do którego na dodatek dorabiana jest cała ideologia. Prawda zaś jest dość brutalna i większość spinningów robionych na blankach muchowych to w sumie konstrukcje kiepskie w łowieniu, mało dynamiczne, o słabej mocy, których to niedostatków w żaden sposób nie poprawi nawet perfekcyjne nałożenie omotek na przelotki, czy staranne wyprofilowanie rękojeści! Dlatego konfrontacja z nowymi wędziskami St.Croix tak zdecydowanie działa na korzyść tych ostatnich. Myślę, że szczególnie nowe spinningi St.Croix, to autentyczny powrót do najlepszego wzorca, wzorca o którym wielu wędkarzy już zapomniało, że istnieje.
 • Po drugie, nowe kije St.Croix, bez względu czy chodzi o modele jednoczęściowe, czy wieloczęściowe, charakteryzują się wyjątkową płynnością akcji. Idealny rozkład linii ugięcia połączony z kapitalnym tłumieniem wszelkich niepożądanych drgań - tak w skrócie można scharakteryzować spinningi i muchówki tworzone w dalekim stanie Wisconsin. Takie kije lubimy, bo właśnie takie kije są zakodowane w świadomości już każdego średnio zaawansowanego spinningisty, czy muszkarza.

Oczywiście, efekty, o których wspomniano powyżej, nie wzięły się znikąd ale są wynikiem bardzo określonych, profesjonalnych działań podjętych przez wytwórcę. Mówiąc skrótowo, nadszedł czas, kiedy na ostateczną jakość wędziska największy wpływ ma nie rodzaj materiału, z którego jest wykonane, ale sposób jego właściwego, optymalnego wykorzystania.

IPC - czyli postęp jest wciąż możliwy!

I(ntegrated) P(oly) C(urve) - pod tą nazwą kryje się nowe podejście do konstruowania wędzisk grafitowych wypracowane przez St.Croix. Samo tłumaczenie z języka angielskiego niewiele mówi: chodzi o matematyczne określenie sposobu wyznaczania ciągłej krzywizny. W praktyce zaś sprowadza się to do nowego sposobu układania materiału grafitowego wzdłuż długości blanku. Upraszczając dalece, problem wygląda następująco:

 1. Parametry geometryczne wędziska są wynikiem ścisłych obliczeń konstrukcyjnych, w których jako dane wyjściowe przyjmuje się założone ugięcie wędziska, jego dynamikę, maksymalne obciążenie oraz cechy wytrzymałościowe materiału.
 2. Końcowym wynikiem obliczeń jest kształt wędziska, a dokładnie linia krzywizny jego przekroju, która jest linią ciągłej krzywizny. Oznacza to, że nośne włókna grafitu muszą również zostać idealnie ułożone wzdłuż wyliczonej linii ciągłej krzywizny.
 3. Aby spełnić warunek odpowiedniego ułożenia grafitu, po pierwsze, metalowy rdzeń, na którym powstaje blank wędziska musi ściśle odwzorowywać obliczoną linię krzywizny. W efekcie na obrabiarkach sterowanych numerycznie powstaje rdzeń o powierzchni bocznej zmieniającej swą krzywiznę w sposób ciągły - w żadnym punkcie nie występuje załamanie linii krzywizny.
 4. St.Croix - Informacja
  Kolejny ważny krok to właściwe ułożenie na rdzeniu warstw grafitu. Kłopot polega na tym, że włókna grafitowe mają stałą średnicę i ich koncentracja w pojedynczej warstwie materiału nawijanego na rdzeń (tzw. prepreg) jest stała. Tymczasem wędzisko charakteryzuje się zmienną średnicą i to z kolei wymaga zachowania odpowiedniej proporcji pomiędzy ilością włókien grafitowych a polem powierzchni przekroju wędziska. Przykładowo, jeśli nawiniemy jedną warstwę identycznego materiału na trzpień o średnicy 1 cm i na trzpień o średnicy 2 mm, to okaże się, że w obu przypadkach proporcja pomiędzy ilością włókien grafitu a polem powierzchni przekroju będzie zupełnie różna, czyli zupełnie różna będzie wytrzymałość rurki grafitowej dla obu średnic. Dotychczas większość wytwórców wędzisk grafitowych odpowiedni rozkład wytrzymałości kija uzyskiwała poprzez nawijanie różnej ilości warstw grafitu na poszczególne partie wędziska. Niestety, proste stosowanie takiego rozwiązania prowadzi do powstawania drobnych uskoków w grubości blanku, co z kolei jest przyczyną lokalnego osłabienia oraz wpływa na nieciągły rozkład masy. A więc wędzisko może pod wpływem zmęczenia materiału trzasnąć oraz wykazuje tzw. mało skoordynowaną akcję, czyli po prostu łatwo wzbudzane są niepożądane drgania. Konstruktorzy z St.Croix precyzyjnie dopasowali sposób układania materiału grafitowego na rdzeniu do obliczonej linii ciągłej krzywizny, w taki sposób, że również w przebiegu włókien grafitu nie występują żadne uskoki i załamania.

Suma summarum, zastosowanie nowej technologii IPC prowadzi do uzyskania autentycznie nowej jakości w przypadku produkcji blanków wędzisk. Spinningi i muchówki wytwarzane przy użyciu IPC są mocniejsze, lepiej wyważone dynamicznie, oraz, co szczególnie ważne podczas łowienia, od strony użytkowej znakomicie spełniają wymagania perfekcyjnie skonstruowanych wędzisk. Jeszcze raz okazuje się, że nie ma cudownych materiałów. Naprawdę dobre kije powstają tylko wtedy, gdy zostaną wykorzystane wszystkie możliwości jakie tkwią zarówno w samym materiale, jak i w procesie właściwego zaprojektowania wędziska od strony użytkowej. Dlatego też IPC jest znaczącym krokiem naprzód w technologii wytwarzania nowoczesnych wędzisk grafitowych. Krokiem, który łatwo wyczuwamy biorąc w rękę nowe wędzisko St.Croix!

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).