Lewe menu

Filters

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 4

Pożyczka

Robiłam dzisiaj zakupy i zabrakło mi pieniędzy, mówi żona do męża. Wstąpiłam, więc do twojego biura.
W twoim pokoju nie było nikogo, wzięłam ci z marynarki trzysta złotych. Nie gniewasz się?
- Ależ skąd, kochanie! Tym bardziej, że dzisiaj poszedłem do pracy w swetrze...

Pożyczka
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (4)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Wyprawa

Wybrał się wędkarz...

więcej...

Wyprawa
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (10)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Środowisko/Zanieczyszczenie rzek 

Zanieczyszczenie rzek

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 4445 
Komentarzy: 0 
ID: 77243 
Węzeł: 54014 
Zanieczyszczanie

Rzeki są dla nas źródłem wody, pożywienia i energii. Są też jednym z nielicznych na naszym kontynencie miejsc, gdzie zachowały się cenne, naruszone przez człowieka w najmniejszym stopniu, ekosystemy. Niestety bardzo często rzeki stają się składowiskiem toksycznych chemikaliów, produkowanych przez zakłady przemysłowe i miasta.

W ciągu roku na terytorium Polski spada przeciętnie 600 litrów deszczu na metr kwadratowy. W górach wartość ta jest największa i osiąga 1000 litrów deszczu. Uwzględniając wody jakie zużyte zostaną przez rośliny lub wyparują, polskimi rzekami odpływają do Bałtyku 62 kilometry sześcienne wody. Czy to dużo?

Tak i to nawet gdy weźmiemy pod uwagę, że z przyczyn przyrodniczych i ekonomicznych nie możemy zużyć całej tej ilości wody. Jeśli wyobrazimy sobie, że wszystkich ludzi mieszkających na Ziemi układamy obok siebie w pudełku o pojemności jednego km sześciennego, to i tak zostałoby w nim jeszcze dużo miejsca. Patrząc na to z drugiej strony - oznacza to, że na przeciętnego Polaka przypada 1600 metrów sześciennych wody. Średnia europejska jest trzykrotnie większa.

Jednak po uwzględnieniu wody którą możemy efektywnie wykorzystać, okazuje się, że dysponujemy trzykrotnie mniejszą ilością wody. W ciągu roku na każdego Polaka przypada nie więcej niż 560 metrów sześciennych wody. Niestety, w liczbie tej zawierają się również wody zanieczyszczone.
Polska jest krajem ubogim w wodę. Ze wszystkich państw Starego Kontynentu tylko Czechy charakteryzują się mniejszymi zasobami wody na jednego mieszkańca!
Już teraz, w niektórych regionach naszego kraju, obserwuje się deficyt wody. Jej brak związany jest nie tylko ze skromnymi zasobami, ale brakiem wody odpowiedniej jakości. Zapotrzebowanie na nią- zwłaszcza w rolnictwie - rośnie bardzo szybko, co powoduje, że brak czystej wody stanie się z czasem poważnym wyzwaniem dla naszej gospodarki.

Skutki zanieczyszczenia wody

Problem ścieków można tylko pozornie rozwiązać poprzez zrzucanie ich do rzek. Substancje w nich zawarte, wraz z wodą pitną, trafiają często z powrotem do naszych organizmów. Toksyczne związki produkowane przez nasz przemysł i usuwane do wód, znajdują więc w naszej krwi i narządach.
Szczególnie toksyczne są ścieki przemysłowe, niosące ładunek metali ciężkich, substancje ropopochodne, azotany i fosforany, benzen, fenole, cyjanki, formaldehyd. Efektem ich działania jest degradacja ekosystemów rzecznych i kumulacja toksyn w organizmach roślin i zwierząt.
Skutkiem skażenia wód są także straty finansowe, jakie ponosimy, wydając pieniądze na uzdatnianie wody uprzednio zatrutej przez nas samych.
Konieczne jest wyeliminowanie z wód najgroźniejszych substancji powodujących skażenie wód i żyjących w nich organizmów. Z zasobów rzek korzystamy wszyscy. Zanieczyszczając rzeki, zanieczyszczamy wodę którą pijemy i ciała ryb które zjadamy. Toksyczne substancje trafiające do rzek prędzej czy później wrócą do nas samych!

Niebezpieczne substancje w naszych wodach:

Formaldehyd - stosowany do produkcji żywic, klejów i barwników. W postaci gazowej wywołuje nowotwory płuc. W organizmach żywych niszczy struktury białek i kwasów nukleinowych.

Metale ciężkie, takie jak chrom sześciowartościowy, kadm, rtęć, ołów wykazujące silną skłonność do wiązania się z białkami w organizmach żywych. Powoduje to ich podatność na kumulację i uniemożliwia wydzielanie z organizmu. Rtęć i ołów niszczą mózg i układ nerwowy, ołów gromadzi się w nerkach, uszkadzając je. Związki sześciowartościowego chromu mają działanie rakotwórcze. Kadm hamuje działanie nerek i może wywoływać raka prostaty.
Substancje ropopochodne - cienka warstwa paliwa unosząca się na powierzchni wody skutecznie odcina dopływ tlenu, powodując śmierć organizmów wodnych.
Fenole - silne trucizny niszczące komórki żywe. Powodują uszkodzenia układu nerwowego, trzustki i nerek

Przykład: do podajże 1995 roku w odrze Troci Wędrownej .była całkiem duża populacja, nie było żadnego problemu ze złapaniem tej ryby. I w pewnym momencie przyszedł czas i na nie, pewnego dnia przyjeżdżając na ryby nie można było dojść do wody "straszny odór" dziesiątki jak nie setki martwych Troci leżało na brzegach rzeki przynajmniej na odcinku 20, 30 kilometrów, i co dziwne stało się to z dnia na dzień. Od tej pory w Odrze ni słychu ni widu o trociach, jedynie trotka która po tygodniu zostaje wytrzepana przez pseudo wędkarzy.

Dyskusje i recenzje

Standard view   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Systemy CMS

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).