Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 1

Wobler

Zdzichu i Janek poszli na sumy , po chwili:
- koledzy! ratujcie!Zdziśka, wobler przygniótł.

Wobler
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (1)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Sezon

No i zaczęliśmy,
Sezon na szczupaka,
Kto żyw za kij chwyta,
Heja na biedaka,

więcej...

Sezon
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Warsztat wędkarza/Jak wybrać muchówkę 

Jak wybrać muchówkę

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 6371 
Komentarzy: 0 
ID: 48159 
Węzeł: 28893 

Moją pierwszą wędkę muchową wziąłem do ręki blisko 20 lat temu. Doświadczenia zdobywałem na pomorskich rzekach pstrągowych, na Wiśle i na licznych jeziorach. W międzyczasie zająłem się profesjonalnie montażem wędzisk. Miałem przyjemność zbroić wędki dla kilku firm oraz dla licznego grona pasjonatów. Dzięki temu poznałem bliżej wyroby kilku amerykańskich firm. Spróbuję zdobytą w ten sposób wiedzę przekazać czytelnikom i opisać różne rodzaje wędzisk. W tym celu wdrożę nieco sztuczny podział wędek muchowych stosowanych do połowu określonych gatunków ryb.

premier_fly_bty

Pierwszą grupę stanowią muchówki, które znajdą zastosowanie przy połowie lipieni na suchą i mokrą muchę oraz na nimfę. Są to finezyjne wędziska, oscylujące w granicach AFTM 3 oraz AFTM 4 i długości najczęściej 9'0" (2,70 m), jak również, coraz częściej stosowane zwłaszcza przy połowach na suchą muchę i maleńkie mokre muszki, wędziska klasy AFTM 1 oraz AFTM 2 o długościach 8' (2,40 m) oraz 8'6" (2,60 m). Podobne kije znajdują zastosowanie przy połowie w przybrzeżnych partiach jezior ryb takich jak płocie czy wzdręgi oraz okonie. Wędziska takie oferują nam czułość i komfort wędkowania nie spotykane w wędziskach o wyższej klasie AFTM.

Druga grupa ma dość szerokie zastosowanie. Wędziska potocznie określane mianem pstrągowych służą nam również do połowu kleni, jazi i boleni w warunkach wielkiej rzeki oraz do połowów okoni na głębokości do 3 metrów przy użyciu małej i średniej wielkości much. Określane są one klasami AFTM 5 i AFTM 6, a nawet AFTM 7, i mieszczą się w długościach 9'0" (2,70 m), 9'6" (2,90 m), a czasem nawet 10'0" (3 m).

W trzeciej grupie umieścimy wędziska trociowe, które podzielę na muchówki jedno i dwuręczne. Wędki dwuręczne mają długość w granicach od 12' (3,60 m) do 16' (4,80 m) w klasach od AFTM 9 do AFTM 11.Posługują się nimi zarówno trociowcy łowiący na rzekach Pomorza jak i szczęśliwcy wyjeżdżający do Skandynawii. Takie wędki ułatwiają prowadzenie much oraz hol ryb w trudnych warunkach rzecznych. Ten kto potrafi posługiwać się dwuręczną muchówką wygląda wyjątkowo elegancko. Z kolei zwolennik wędziska jednoręcznego ma większe możliwości poruszania się po mocno zakrzaczonych brzegach rzek. Ma również ułatwione zadanie przy samodzielnym podbieraniu troci. Użytkownicy wędzisk jednoręcznych najchętniej posługują się muchówkami długości od 10' (3 m) do 10'6" (3,20 m) w klasach AFTM 8 do AFTM 10.

Czwarta grupa wędek znalazła u nas zastosowanie stosunkowo niedawno i służy do połowu szczupaków. Na większości łowisk połów tych ryb odbywa się z łodzi. Stosujemy wówczas wędziska o długościach najczęściej 9' (2,70 m) bazując na AFTM 8, 9, 10. Natomiast modele 9'6" (2,90 m) i 10' (3 m) mogą okazać się przydatne podczas połowu z brzegu. Z wędzisk należących do tej grupy, skorzystać mogą również muszkarze, którzy zechcą spróbować swych sił w połowach troci w przybrzeżnych wodach morskich oraz w zatokach: Gdańskiej i Puckiej.

Powyższy podział pozwoli nam dobrać wędkę, w taki sposób by w pełni wykorzystać jej walory. Łowienie lipieni lub innych ryb nie osiągających dużych rozmiarów za pomocą delikatnego sprzętu oprócz niewątpliwej satysfakcji otwiera przed nami także możliwości stosowania bardziej finezyjnych i wyszukanych metod ich połowu. Większe ryby otwartej wody (bolenie, morskie trocie) zmuszają nas do wykonywania maksymalnie długich rzutów, zacięcia z dużej odległości, a w wypadku szczupaków często stosowania sporych, a tym samym ciężkich much. Wybór sztywniejszego wędziska, w wyższej klasie AFTM pozwoli nam zrobić to skuteczniej, bez narażenia się na niepotrzebne ryzyko jego uszkodzenia.

O konkretnych firmach i modelach napiszę w następnym odcinku...

Od Redakcji Rybiego Oka : pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 48 - 20 listopada 2000.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Nasze studio DTP dysponuje nowoczesnym sprzętem i doświadczoną obsługą. Świadczymy Usługi poligraficzne Zapewniamy profesjonalną i szybką obsługę.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).