Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 4 Ilość ocen: 3

Moczenie

Po dłuższym czasie spotykają się dwaj wędkarze, starzy przyjaciele...
- Co słychać? - pyta pierwszy
- A, nic dobrego, mam problem. Po tych nocnych zasiadkach cierpię na moczenie nocne i nie wiem, co z tym zrobić
- Wiesz co, tu niedaleko mieszka dobry psychoterapeuta. Spróbuj, może on znajdzie sposób.
Spotykają się po kilku miesiącach...
- No i co, byłeś u tego psychoterapeuty?
- Byłem i jestem Ci bardzo wdzięczny
- Już się nie moczysz?
- Moczę, ale teraz jestem z tego DUMNY!!!

Moczenie
 • Obecnie 4 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Epitafia

Z cyklu:

Epitafia.

Tu leży stary karp.

Ulżyłem jego doli,

bo mu ogromny garb

żyć dłużej nie pozwolił.

*

To jest szczupaka grób.

Wyjadał żaby w stawie.

Gdy pusty był już „żłób”

zdechł... i po sprawie.

*

Tu spoczywa szkielet suma.

Zjadłem go, a teraz dumam

nad dolą, która czeka

ryby za sprawą człowieka.

*

Okoń, który się wałkonił,

albo drobne rybki gonił

leży pod krzakiem, nie trupkiem,

lecz w postaci kociej kupki.

*

Pstrąg przed kremacją

westchnął w ostatniej chwili:

obyście się tą kolacją

wszyscy udławili.

*

Epitafium.

(złotej rybki)

Tu, w spokoju, spoczywa pod kamieniem

złota rybka, istota hojna i płocha.

Każdy rybak bardzo ją kochał,

(gdy spełniała jego życzenie)

PZW

Tu leży, i zawsze leżała,

ponieważ powoli marła

organizacja, która unikała

życiodajnego tarła.

WCWI

Tu w kącie spoczywa

w cieniu lipy i tui

zmarły z nadmiaru piwa

portal imieniem WCWI.

Ostatni szczupak.

Tu leżę ja, szczupak, ostatni z rodu,

który ratował naród od głodu.

Z wdzięczności klan kłusowników

umieścił mnie na pomniku.

Kłusownik.

Pod tym kamieniem,

który grób przygniata

leży kłusol i jego sumienie

oraz szarpak i siata.

Epitafia
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 2,8/5 (19)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Wędkarstwo na Bornholmie

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 11431 
Komentarzy: 1 
ID: 127974 
Węzeł: 101168 

Największymi atrakcjami wędkarskimi są połowy ryb łososiowatych. Bardzo popularne jest łowienie troci z brzegu. Sezon połowu troci trwa tu bez mała przez cały rok, z wyłączeniem okresu letniego kiedy nagrzane wody przybrzeżne nie wabią tych ryb. Jednak jesienią, zimą oraz wiosną trocie przebywają na odległość rzutu spinningiem. Wędkarstwo na Bornholmie to także łososiowe połowy trollingowe oraz łowienie dorszy z kutrów. Trollingowanie wymaga własnego doświadczenia lub wynajęcia przewodnika, dysponującego pełnomorską łodzią oraz specjalistycznym sprzętem wędkarskim.

Łowienie troci na spinning i na muchę

Największe szanse na spotkanie z trocią są przy skalistym wybrzeżu. Jednakże nie tylko skaliste wybrzeża są miejscami przebywania troci.

Dania1

Drapieżniki te gromadzą się także przy piaszczysto-kamienistych plażach. Piaszczysto-kamieniste wybrzeże jest wygodniejsze i bezpieczniejsze do wędkowania. Doskonałymi miejscami okazują się okolice przystani, gdzie wędkować można z wychodzących w morze kamienistych nasypów.
Bezwietrzna pogoda nie jest dobrą do połowu troci, będącymi rybami płochliwymi. Optymalny jest wiatr o sile 2 stopni w skali Bouforta (nie przekraczający 6 m/s). Najlepsze wyniki uzyskuje się wtedy, gdy wiatr wieje w kierunku brzegu. Jednak zbyt silny wiatr często uniemożliwia wędkowanie. W przypadku bardzo silnych wiatrów jedynym wyjściem jest przejazd na zawietrzną stronę wyspy. Nie jest też tajemnicą, że po osłabnięciu wiatrów nastaje bardzo dobry okres połowu troci. O tym, czy trocie znajdują się w strefie przybrzeżnej, decydują również takie czynniki jak obecność drobnych ryb będących pożywieniem oraz odpowiednia temperatura wody. Za optymalną uważa się temperaturę od 5 °C do 8 °C.

Sprzęt wędkarski do łowienia na spinning z jednej strony powinien umożliwiać dalekie rzuty przynętami o masie od 10 do 30 gramów, z drugiej strony musi być na tyle mocny, aby z powodzeniem można było wyholować potężną troć w trudnym skalistym łowisku. Wędziska spinningowe powinny mieć długość od 2,7 m do 3,3 m, żyłka co najmniej średnicę 0.22 mm lub 0.25 mm. Można zastosować plecionkę.

Najlepszymi przynętami spinningowymi są bardzo wąskie błystki przypominające kształtem pilkerki. Wabiącymi kolorami są: miedziany, zielonkawy i niebieski oraz perłowy. Rzuty wykonuje się na odległość 50 - 70 metrów. Przynętę prowadzić należy energicznie, często zmieniając tempo ściągania. Uciążliwością dla spinningisty są kawałki glonów i wodorostów osiadające na kotwiczce podczas holu przynęty wśród skał i kamieni. Może właśnie z tego powodu bardzo dużo brań ma miejsce zaraz po wpadnięciu błystki do wody i po wykonaniu zaledwie kilku obrotów korbką kołowrotka. Z drugiej strony, błystka wpadająca do wody wywołuje zainteresowanie znajdujących się w okolicy ryb i prowokuje je do ataku. Oprócz błystek skutecznymi przynętami są także bezsterowe woblery.

Do niedawna uważano, że najlepszymi przynętami są błystki i woblery o długości od 11 do 14 cm, ostatnio uważa się, że łowniejszymi są przynęty mniejsze, od 7 do 10 cm.

Dania2

Najlepsi specjaliści w połowie troci na muchę stosują muchówki jednoręczne o długości 3 m, sznury muchowe nr 7-8-9, kołowrotki muchowe odporne na działanie słonej wody oraz podkład o długości co najmniej 100 metrów. Sznur wybiera się powoli wraz z jego przemieszczaniem przez morskie fale. Ważne jest, aby w każdej chwili był kontakt z muchą w przypadku brania ryby.
Obie techniki są porównywalnie skuteczne, warto jednak wspomnieć o technice łączonej - o spinningowaniu sztuczną muchą z użyciem kuli wodnej. Do takiego spinningowania przydatne jest mocne i bardzo długie, dochodzące do 4 metrów wędzisko, pozwalające na dalekie rzuty i stałą kontrolę nad prowadzoną muchą.
Za najlepsze godziny połowów troci uznaje się świt i poranek (od godz. 5 do godz. 9). Drugą dobrą porą jest zachód słońca, natomiast w ciągu dnia brania są sporadyczne.

Trollingowe łowienie łososi

Dania3

Trolling to technika dla bardziej zaawansowanych wędkarzy. Najlepszymi miesiącami trollingowych połowów są kwiecień i maj. Można też skutecznie łowić w listopadzie, jednakże krótkie dni oraz na ogół nieprzyjazna pogoda nie skłaniają w tym okresie do trollingu.
Specyfiką trollingowania przy Bornholmie jest bardzo głębokie prowadzenie przynęt, nawet na głębokości 60 m. Łososie przebywają na tych łowiskach stacjonarnie, inaczej niż ma to miejsce np. przy Wyspach Alandzkich, wokół których przepływają kierując się na północ do ujść szwedzkich rzek.
Po obserwacji map batymetrycznych wód Bałtyku okalających Bornholm łatwo zauważyć, że jedynie północne i wschodnie brzegi wyspy znajdują się w sąsiedztwie bardzo głębokich łowisk, a to wiąże się z bardzo licznym występowaniem łososi. Dlatego właśnie w tych rejonach rozwinęło się wędkarstwo trollingowe. Nie trzeba wypływać zbyt daleko, wystarczy 2 - 3 mile od brzegu.

Łowienie dorszy na pilkery
Dorsze można łowić przez cały rok, lecz na najlepszym okresem jest maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Dobrym okresem do połowu dorszy jest także jesień. Technika łowienia dorszy nie różni się od techniki stosowanej na polskich łowiskach.

Licencje wędkarskie
W Danii, a więc i na Bornholmie, posiadanie licencji wędkarskiej jest konieczne zarówno do łowienia z brzegu jak i z łodzi. Imienna jednodniowa licencja kosztuje 25 DKK, tygodniowa 75 DKK, roczna 100 DKK

Tekst Dominik Paukszta

Źródło
VISITDENMARK

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Mateusz Sławiński

Jak zawsze coś ciekawego wydłubałeś .
Pozdrawiam
Mateusz

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Świat Druku - ciekawe linki

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).