Lewe menu

Humor»

Ocena: 0 Ilość ocen: 0

Makaron

Blondynka chce kupić makaron.
- Może być spaghetti? - pyta ekspedientka.
- Och nie, nie mam takiego długiego garnka.

Makaron
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Kormorany

Dzień gaśnie w sinej mgle,
ktoś strząsnął gniazda z drzew.....
Trup kormoranów gęsto ściele się.....
Rezerwat mając gdzieś
ktoś tutaj wpadł i mord wykonał.

więcej...

Kormorany
 • Obecnie 2,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 2,4/5 (5)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Spółdzielczość

Znaczenie pewnych terminów i treść za nimi stojącą warto znać zanim zacznie się komentować.

Spółdzielnie zaczęły powstawać w połowie XVIII wieku. Jedną z pierwszych organizacji gospodarczych o takim charakterze założył Benjamin Franklin (ten z zielonych banknotów ). Zorganizowany ruch spółdzielczy, będący przejawem samoorganizacji społeczeństwa obywatelskiego, oparty na spisanych zasadach rozpoczął się w I połowie XIX wieku.

W tej chwili najwięcej spółdzielni (podobnie jak stowarzyszeń) jest w USA.

Warto pamiętać, że za "komuny" funkcjonwało wiele instytucji i struktur, które formalnie były bardzo podobne do struktur, które fiunkcjonują na cąłym świecie. Tylko ludzie i ideologiczne podejście zrobiły z nich karykatury. Podobnie ze spółdzielniami jak ze stowarzyszeniami. Posługinwanie się wiedzą i doświadczeniem z okresu :komuny" do wyjaśniania normalnych zjawisk prowadzi na manowce. Szukanie wiecznie analogii z "komuną" może co najwyżej świadczyć o wąskich horyzontach i małej wiedzy i znajomości świata.

Są zachowania i zapatrywania wprost wynikające z "komuny" i bolszewizmu, które wyjaśniają zachowania czy prezentowane postawy niektórych ale one są zupełnie gdzieś indziej. Przez ich glębokie zakorzenienie w mentalności sa niezauważane albo wręcz traktowane jako "normalne".

Tymczasem przy pomocy aparatu pojęciowego wyniesionego z "komuny" nie da się objaśniać normalnego świata i zasad rządzących społeczeństwem obywatelskim.

Po wiedzę na temat spółdzielczości zachęcam do sięgnięcia tutaj:

http://www.c...al_history.html
http://www.s...=article&sid=67
http://www.k.../2130_12258.htm

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

Ciekawym i na zachętę poniższy tekst cytuję:

STATYSTYKA

W Unii Europejskiej istnieje około 132.000 przedsiębiorstw spółdzielczych z 83,5 milionami członków. Spółdzielnie w krajach kandydujących mają dodatkowe 23 miliony członków. W 1996 r. 35% spółdzielni istniało w sektorze podstawowym, 20 % w sektorze przetwórczym, a 45% w sektorze usługowym. Spółdzielnie zatrudniają około 2,3 miliony osób w Unii Europejskiej (około 2,3 % osób zatrudnionych za pensję w pełnym wymiarze czasu). Znaczenie spółdzielni w zatrudnieniu różni się od 4,58% w Hiszpanii i 4,48% w Finlandii do 0,57% w Grecji i 0,66% w Wielkiej Brytanii.

Ogólny udział w działalności gospodarczej osiągany przez spółdzielnie jest wyższy w zaawansowanych gospodarkach rynkowych niż w tych, które są mniej zaawansowane i można założyć, że przyczyniły się do tego wyższego poziomu rozwoju.

Na przykład w USA, ponad 100 milionów osób jest członkami 47.000 spółdzielni; ponad 20 z tych spółdzielni ma roczna sprzedaż przekraczającą 1 miliard USD.

W Państwach Członkowskich UE udział spółdzielni w rynku w zakresie działalności gospodarczej rósł przez cały XX w. W większości Państw Członkowskich spółdzielnie miały znaczący udział w rynku w ważnych branżach, zwłaszcza w sektorach podstawowym i usługowym. Na przykład w 1996 r. udział spółdzielni w rynku rolnym wynosił 83% w Holandii, 79% w Finlandii i 55% we Włoszech. W leśnictwie spółdzielnie miały 60% udziału w rynku w Szwecji i 31% w Finlandii. W sektorze usługowym spółdzielnie miały przeszło 50% udziałów w rynku bankowości we Francji, 35% w Finlandii, 31% w Austrii i 21% w Niemczech. W sprzedaży detalicznej spółdzielnie konsumentów posiadały udział w rynku wynoszący 35,5% w Finlandii i 20% w Szwecji. W opiece zdrowotnej i zaopatrzeniu farmaceutycznym spółdzielnie miały 21% udziału w rynku w Hiszpanii i 18% w Belgii.

Schowaj teksty   

Powiązane z

Czy popierasz?

Pod tym linkiem znajdziesz treść petycji:

 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Osuszanie bydynków Łódź - izolacja pionowa

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).