Left menu

Filters

Humour»

Rating: 4 Reviews count: 10

Obsługa

Dwa rekiny zauważyły łebka na desce windsurfingowej.
Jeden mówi do drugiego:
- O! To nazywa się obsługa! Ładnie podane, na tacy, z serwetką...

Obsługa
  • Currently 4 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 4,1/5 (10 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Search

Advertising

Shop news »

St. Croix Legend Black Ice- nowość na 2018 rok
St. Croix SOLE
St.Croix Premier Musky casting

Rybie Oko/Articles/About the fish/Niewielka, ale... 

Niewielka, ale...

Rating: 0 
Rating count: 0 
 View count: 3876 
Comments count: 0 
ID: 47920 
Node: 28790 

Uklejowe a,b,c. Od dluzszego czasu "zbieram" sie do napisania "czegos" obszerniejszego na temat polowu tych rybek. Moze kiedys zamierzenie sfinalizuje ale poki co - zlepek info dla mniej wtajemniczonych.

Niewielka ale ...

Tym razem o uklei zdań kilka. Nie wiem dlaczego nic o niej jeszcze nie napisałam a przecież jest mi bardzo bliska. Byłam uważana za specjalistkę w połowach tej niedużej rybki. Wbrew pozorom, nie jest to łatwa sztuka, chociaż zdarza się i tak, że w okresach intensywnego żerowania trudno się od niej „opędzić”.

Bielizna, błyskawka, błyskotka, deszczówka, fiut, sucharka, suchorybiec, szweja, szwyja, sikawka czy suszyca – to regionalne, często zapomniane już nazwy uklei. Jej wydłużone, smukłe, bocznie spłaszczone ciało pokryte jest stosunkowo dużymi, łatwo odpadającymi łuskami. Otwór gębowy jest typowo górny. Między płetwami brzusznymi a płetwą odbytową występuje ostry, pozbawiony łusek kil. „Kolorystyka” tej niewielkiej rybki zależna jest od środowiska wodnego ale najczęściej bywa szarawozielona lub szarawoniebieska w części grzbietowej, srebrzysta na bokach i biała na brzuszku. Płetwy: grzbietowa i ogonowa są szarawe, przy nasadzie jasnopomarańczowe, pozostałe - jasnożółte.

Ukleja zasiedla Europę na północ od Pirenejów i Alp aż po Ural. Nie występuje w Irlandii, Szkocji, na półwyspie Iberyjskim, we Włoszech, w zachodniej części półwyspu Bałkańskiego, na Krymie i w północnej Skandynawii. W Europie południowej żyją jej dwa podgatunki – Alburnus alburnus macedonicus - w dorzeczu rzeki Wardar w Jugosławii oraz Alburnus alburnus strumicae w dorzeczach rzek Struma i Mesta w Bułgarii.

W Polsce spotykamy ją zarówno w wodach płynących jak i stojących oraz w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego.

W ciągu dnia przebywa na przestrzeni ok. 1 metra od powierzchni, żywiąc się larwami owadów, zooplanktonem i opadającymi na wodę owadami. Na noc przemieszcza się w głębsze partie wód. Żyje od trzech do sześciu lat, dorastając nawet do 20 cm. Maj i czerwiec to miesiące, w których stada uklei rozpoczynają tarło. Ikra składana jest na roślinach wodnych, kamieniach, żwirze i podwodnych roślinach. W tym okresie na ciele samców pojawia się wyraźna tarłowa wysypka. Podobnie jak wiele innych ryb z rodziny karpiowatych, ukleja trze się kilkakrotnie w odstępach 10-14 dni. Kiedyś miałam okazję obserwować uklejowe tarło na Mazurach. Tysiące uklei, w przybrzeżnym pasie trzcin chlapie się tak intensywnie, że dochodzące stamtąd odgłosy do złudzenia przypominają szum wodospadu. Niektóre rybki w „miłosnym zapędzie” wyskakują na piasek, często stając się łatwą zdobyczą rybitw. Większość jednak „w podskokach” wraca do wody. Samica składa od 3000 do 10 000 jaj. Po ok. tygodniu następuje wylęg. Pod koniec pierwszego roku życia ryby osiągają długość 3-5 cm. Natomiast dojrzałość płciową uzyskują w 2-3 roku życia.

Do niedawna srebrzyste łuski uklei stanowiły surowiec do pozyskania guaniny, tzw. "essence d'Orient", używanej do wyrobu masy perłowej oraz sztucznych pereł (dla uzyskania 1kg guaniny trzeba było przerobić ok. 4 ton uklei). Szczególnie cenione były łuski uklei z jeziora Ochrydzkiego.
Jak wspominałam, ukleja w naszych wodach jest gatunkiem dość pospolitym. Jej sportowe walory rzadko są doceniane zarówno przez młodych jak i starszych wędkarzy. Jest rybą stadną. Zwabienie jej, nie jest trudne ale utrzymanie, przez dłuższy czas w łowisku, to już prawdziwa sztuka. Zwykło się uważać, że najlepsze efekty osiąga się poławiając ją tuż spod powierzchni wody. Jednak po kilku latach „praktykowania” stwierdziłam, że dużo lepsze efekty osiąga się szukając jej w nieco głębszych partiach wody, pod warunkiem odpowiednio zmontowanego zestawu i rozłożenia obciążenia. Najczęściej, tuż pod powierzchnią wody żeruje drobnica a w okolicach 70 – 90 cm zdecydowanie większe „okazy”.

Długość wędziska do połowu uklei najczęściej waha się w granicach 3 – 5 m chociaż bywają i dłuższe. W miarę delikatny zestaw montuję na żyłce 0,08 mm, a jako obciążenia zawsze używam maleńkich śrucin w ilości 8 do 10 sztuk. Na wody bieżące używam spławików w kształcie miniaturowych banieczek. Pozwala to na delikatne przytrzymywanie zestawu i nie powoduje „wykładania” się spławika na powierzchnię wody. Przypon z żyłki 0,06 o długości w granicach 10 – 15 cm (czasem umieszczam na nim część obciążenia) pozwala na szybkie wskazanie brania. Haczyki powinny mieć długi trzonek i być bardzo cienkie. Rzadko używa się większych niż nr 18. W okolicach łopatki umieszczam niewielką kuleczkę z samoutwardzalnego kleju lub bezzapachowego lakieru aby robaczek nie przesuwał się na przypon.

Przy połowach uklei nie czekamy biernie na rybę. Jeżeli w ciągu kilku sekund nie nastąpi branie, należy zestaw lekko przesunąć lub przerzucić w inne miejsce. Odcinek żyłki między spławikiem a szczytówką powinien być wyprostowany ponieważ daje to możliwość szybkiego zacięcia.

Zanęta uklejowa powinna być tak skonstruowana aby nie tylko je wabiła ale i pozwoliła na dłuższe utrzymanie ryb w łowisku. Nie powinna być zbyt „bogata” aby ryby nie nasyciły się nią zbyt szybko bo nie będą chciały połakomić się na przynętę umieszczoną przez nas na haczyku. Warunkiem skuteczności mieszanki jest jej świeżość i odpowiednie rozdrobnienie. Konsystencja może być dwojakiego rodzaju. Do połowu na głębokości ok. 80 cm lepiej wrzucać niewielkie ilości zanęty „przemoczonej” o konsystencji papki. Łowiąc tuż pod powierzchnią można użyć mniej namoczonej.
Z takich najprostszych a dość skutecznych zanęt polecam zmieszać:

2 szklanki mąki kukurydzianej,
2 szklanki bułki tartej (bardzo drobno zmielonej),
1/2 szklanki cukru pudru,
1 szklanka bardzo drobnych otrąb,
1/4 szklanki mleka w proszku, 3 szklanki piasku.

Mieszankę można wzbogacić zapachem waniliowym lub wywarem z nostrzyku. Nie jest to jednak konieczne. Natomiast łowiąc na zawodach, zawsze dorzucalam do zanęty niewielkie ilości pinki (specjalnie hodowane, niewielkie larwy muchy plujki) i jokersa. Sukcesywanie, w trakcie łowienia trzeba dodawać, ponieważ robaczki mają tendencję do "uciekania" z mokrej zanęty a jokersowi nie odpowiada "spożywcze" środowisko.
Mąkę, bułkę i otręby trzeba wyprażyć aby straciły właściwości klejące (jeżeli je posiadały). Wszystko wymieszać i doprowadzić do takiej konsystencji aby można było brać odrobinę w trzy palce i bez problemu dorzucić na ok. 4 – 5 m. Zanętę trzeba kilkakrotnie dowilżać bo dość mocno wchłania wodę.

Nęcimy malutkimi porcjami ale bardzo często, praktycznie po każdym przepłynięciu zestawu przez łowisko.
Najlepsza przynęta to barwione na czerwono, lub żółto pinki.

Powyższe, to dość ogólne stwierdzenia, od których, w zależności od łowiska i warunków na nim panujących mogą istnieć pewne odstępstwa.
BabaJedza

Reviews and comments

Standard view   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book
Reklamy Krokus: Prawdopodobnie największy w Polsce i w Europie społecznościowy serwis wędkarski: Wędkarstwo . Wędkarstwo to hobby tysięcy ludzi, zapraszamy! Oczywiście realizacja oparta o eZ publish

Rybie Oko ma charakter otwarty, każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze i zarządzaniu. Każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może to być np. konkretny istniejący już dział (np. Humor, Wody, Linki, itp.) lub też całkiem nowy. Jeśi chcesz zostać współtwórcą RO wypełnij ten Feedback form i napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje czy zasługujesz na taką rolę.