Left menu

Filters

Humour»

Rating: 3,5 Reviews count: 21

Trało?

Z zeszytów szkolnych:

Ryby na wiosnę idą trzeć się w krzaki

Trało?
  • Currently 3,5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 3,4/5 (21 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Search

Advertising

Rybie Oko/Fishes/Fishes/Three-spined Stickleback 

Three-spined Stickleback - Gasterosteus aculeatus

Ciernik

Ciernikokształtne

Ciało wyciągnięte, lecz wyraźnie wygrzbiecone (widoczna różnica w stosunku do gatunków z rodzaju Spinachia i Pungitius), ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Pysk spiczasty, otwór gębowy mały, końcowy. Na grzbiecie wolno stojące ruchome kolce w liczbie 2-5 (zazwyczaj trzy), które dzięki specjalnym zawiasom mogą bez wysiłku ze strony ryby przez dłuższy czas być postawione. Są one skuteczną, defensywną bronią ciernika. Płetwy brzuszne występują w postaci silnych kolców, których nasady częściowo otaczają zrośnięte ze sobą kości pasa miednicy. Duże płetwy piersiowe spełniają funkcję napędzania i sterowania ruchem ryby. Masywny pas barkowy. Głowa i ciało pozbawione łusek. Jedynie wzdłuż rozwiniętej w pełni linii bocznej rząd (29-35) dachówkowato zachodzących na siebie płytek kostnych, przekształconych w tylnej części trzonu ogonowego w silnie wykształcony kil (znane są formy z płytkami wzdłuż całej linii bocznej, f. trachurus, oraz z płytkami tylko w części piersiowej - f. leiurus). Funkcje linii bocznej ograniczone są przykrywającymi ją kostnymi płytkami. Grzbiet koloru szaroniebieskiego do zielonooliwkowego. Boki mosiężne, brzuch białawy. Płetwy bezbarwne, przezroczyste. W okresie tarła samce przybierają szatę godową; grzbiet zielononiebieski, gadło i piersi czerwone, tęczówka oka lśniąca, srebrzystoszara, płetwy grzbietowa i odbytowa ciemne. Długość od 5 do 8 cm; morska, wędrowna forma maksymalnie do 11 cm. Osiąga wiek 4-5 lat.

Szeroko rozprzestrzeniony w słodkich i słonych (przybrzeżnych) wodach Europy, rzadszy w rzekach górskich, ponieważ silny prąd wody, wodospady oraz sztuczne przegrody są dla niego przeszkodą nie do pokonania.

Tworzy morską, wędrowną formę oraz osiadłą, śródlądową. Tarło od marca do lipca. Wędrowne formy ciągną z wód słonych do słodkich. Samiec z części roślin buduje na dnie gniazdo, wykorzystując jako lepiszcze kleistą wydzielinę swych nerek. Do gniazda zapędza jedną lub kilka (jedną po drugiej) samic, które składają tam jaja (około 90^t50 sztuk na samicę). Są one w kolorze od bezbarwnego do jasnopomarańczowego. Młodsze samice składają ikrę drobniejszą, starsze większą. W dziesięć minut po złożeniu jaja pęcznieją, stają się spężyste i sklejają się ze sobą. Zapładniane są zwykle wcześniej, jednak jest to możliwe jeszcze do trzech godzin od chwili złożenia ikry. Pilnowana jest ona, podobnie jak wylęgające się po 4-10 dniach larwy, przez samca, który również opiekuje się nimi. W ciągu następnych czterech dni po wykluciu resorbowana jest zawartość woreczka żółtkowego. Szybkość wzrostu ryb zależy od temperatury wody i obfitości pokarmu.

Robaki, skorupiaki, larwy owadów, ikra oraz wylęg ryb, czasami również owady wpadające do wody z powietrza.

Czy wiesz, że... inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy cienika to... kat, kolka i czart.

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego.

Fish and law:

Comments

Standard view   
 
RSS 2.0
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ubrania strażackie Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.

Rybie Oko ma charakter otwarty, każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze i zarządzaniu. Każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może to być np. konkretny istniejący już dział (np. Humor, Wody, Linki, itp.) lub też całkiem nowy. Jeśi chcesz zostać współtwórcą RO wypełnij ten Feedback form i napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje czy zasługujesz na taką rolę.