Lewe menu

Filtry

Humor»

Rating: 3 Reviews count: 16

Polowanie...

Myśliwi znoszą ustrzeloną zwierzynę na polanę. Nagle wśród łowieckich trofeów wszyscy dostrzegają leżącego nieruchomo mężczyznę. Natychmiast wezwano pogotowie.
Lekarz stwierdza zgon, a na karcie zgonu wpisuje:

"Lekka rana postrzałowa. Śmierć nastąpiła w wyniku wypatroszenia".

Polowanie...
 • Currently 3 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (16 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Hyde Park»

Motto na Piątkowy i Sobotni Wieczór:

Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż mieć Alzheimera i zapomnieć wypić!

Motto na Piątkowy i Sobotni Wieczór:
 • Currently 4 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,2/5 (46 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Ryby/Okresy ochronne/Stornia, flądra - 15.2-15.5 

Stornia, flądra - 15.2-15.5

Na wodach zarządzanych przez: Urząd morski

Powiązane wody: wszystkie wody

Stornia, Flądra - Platichthys flesus

Stornia, flądra

Płastugokształtne

Owalne, asymetryczne. silnie wygrzbiecone, lecz przy tym bocznie niezwykle spłaszczone ciało, o skierowanych ku górze oczach, umieszczonych tylko po jednej stronie. Zwykle znajdują się one na prawej stronie, chociaż lokalnie spotyka się populacje, w których do 30% osobników ma oczy z lewej strony ciała. Wąski otwór gębowy (nie sięga poniżej oka). Strona, na której znajdują się oczy, jest pigmentowana. Strona przeciwna ciała często w ogóle pozbawiona barwnika. Pomiędzy oczami, przez tył głowy, aż po początek linii bocznej biegnie ostra, pozbawiona łusek, kostna "listwa". Kość przedpokrywowa wieczka skrzelowego z wolną krawędzią. Wzdłuż linii bocznej oraz podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej rozmieszczone są cierniste, skórne brodawki. Linia boczna powyżej płetw piersiowych jest lekko wygięta. Płetwa grzbietowa z 49-71, a odbytowa z 33-48 miękkimi promieniami. Brak twardych promieni. Płetwy brzuszne położone gardłowo. Płetwa ogonowa wolna. Tułów pokryty bardzo małymi łuskami. Ubarwienie strony ocznej zielonkawe lub brązowawe. Zwykle występują na niej duże czarne oraz małe brązowe, jasnopomarańczowe lub żółte plamy, a miejscami również brudno-pomarańczowe kropki. Strona ślepa biaława, ciemno "przykurzona". Przeciętna długość ciała 20-30 cm, maksymalnie 50 cm. Łowione ryby mają zwykle wiek 5 lat i ciężar 0,5-1 kg. Dożywają maksymalnie 15-20 lat, osiągając wówczas masę 3 kg.

Ryba denna, bytująca w strefie pływów do głębokości 50 m. Latem wchodzi do wód słonawych, a także daleko w górę wód słodkich. Zimą schodzi głębiej. Występuje w przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku (brak jej koło Islandii). Dawniej, gdy wody nie były jeszcze tak zanieczyszczone, stornie wędrowały wysoko w górę rzek: w Elbie docierały do Magdeburga, w Wiśle do Warszawy, w Renie do Mainz, wchodząc również do jego dopływów, Mozeli i Neckaru. W Tamizie dochodziły powyżej Londynu. Znane są cztery podgatunki tej ryby: Platichthys flesus trachurus (zlewisko Bałtyku, wstępuje do Wisły), Platichthys flesus bogdanowi (zlewisko Morza Białego, dolny bieg Dźwiny), Platichthys flesus septentrionalis (Wybrzeże Murmańskie, ujścia rzek), Platichthys flesus luscus (Morze Śródziemne, Czarne i Azowskie).

Towarzyska, gromadnie występująca ryba. Dzień spędza zagrzebana w piasku. Ożywia się dopiero nocą, podchodząc w poszukiwaniu pokarmu do płytkich przybrzeżnych wód. Lato spędza głównie w wodach słonawych i słodkich. Na zimę schodzi w głębsze, bardziej zasolone, cieplejsze warstwy wody. Tylko nieliczne osobniki zimują w śródlądowych wodach. Tarło od stycznia do marca (Morze Czarne) oraz od lutego do maja (południowe i południowo-wschodnie rejony Morza Północnego na głębokości 20-40 m, a także zachodni Bałtyk na głębokości 40-100 m). W morzu na specjalnych, tarliskowych miejscach samica składa 0,5-2 milionów jaj. Mają one średnicę 0,8-1,4 mm i unoszą się w wodzie. Po 5-7 dniach (przy temperaturze wody 10°C) wylęgają się larwy o długości 3 mm, które mają oczy rozmieszczone tak, jak u innych ryb. Wiodą one pelagiczny tryb życia. Kiedy ciało osiąga długość 8-9 mm, zaczyna się przemieszczanie oka. Wraz z zakończeniem tego procesu (przy długości ok. 10-12 mm) ryby przechodzą na denny tryb życia. Część ryb wędruje do wód słonawych i słodkich. Samce osiągają dojrzałość płciową w końcu trzeciego, samice w końcu czwartego roku życia. Powracają teraz do morza.

Pokarmem młodych ryb są głównie wieloszczety, larwy ochotkowatych, wioślarki. Starsze osobniki zjadają ślimaki, małże i larwy owadów. Pokarm jest zwykle wsysany przez rybę. Efekt ssący powstaje w chwili otwierania przez rybę otworu gębowego, którym do pustej jamy gębowej gwałtownie wpływa woda, porywając ze sobą znajdujące się w niej organizmy. Ryby pobierają również pokarm w typowy sposób, odgryzając jego kawałki. Wydaje się, że zęby storni, w przeciwieństwie do zębów gładzicy, nie są zbyt dobrze przystosowane do odgryzania fragmentów robaków lub mięczaków. Jednak pomimo tych różnic gatunki te często konkurują ze sobą o pokarm.

Ryby z rodziny flądrowatych w okresie swego historycznego rozwoju wykształciły się prawdopodobnie z form podobnych kształtem współczesnym rybom okoniowatym. Ich przodkowie odznaczali się z pewnością symetryczną budową ciała, na co wskazuje niezwykły proces przeobrażania się ich larw.

Ryby i prawo:
Stornia, flądra

Stornia, flądra - 25 cm

Stornia, flądra

Stornia, flądra - 15.2-15.5

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   

Mam fladry od sierpnia 2006 w akwarium. Rosną wspaniale. Oczywiscie zapewniłem im słona Bałtycką wode. Wspaniale pobierają pokarm. Nauczyły sie reagoawc na człowieka. Stoją jak cobry w oczekiwaniu na pokarm. karmie je ochotką , tubifexem, małymi dżdżownicami, szklarką.
Dajcie zna prosze jesli macie takie cuda u siebe.
Pozdrawiam
Paweł

Początek

 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Prawdopodobnie największy w Polsce i w Europie społecznościowy serwis wędkarski: Wędkarstwo . Wędkarstwo to hobby tysięcy ludzi, zapraszamy! Oczywiście realizacja oparta o eZ publish

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).