Lewe menu

Filtry

Komentarze

Szukaj

Reklama

error::1 [1]

  • Wystąpiły pewne generalne błędy.

Płoć macedońska - Rutilus macedonicus

Płoć macedońska

Karpiokształtne

Wysokie, ścieśnione ciało o tępym pysku i wąskim, skierowanym skośnie ku górze otworze gębowym, zaopatrzonym w mięsiste, grube wargi. Łuski duże, koliste, 42-45 wzdłuż linii bocznej. W płetwach piersiowych po 12-14 promieni. W płetwie grzbietowej jest ich 9-10, w odbytowej zaś 9-11. Zęby gardłowe jednorzędowe, 4-4/5/. Grzbiet ciemny w kolorze od zielonkawego do niebieskawego, z metalicznym połyskiem. Boki jasne, srebrzyście ubarwione. Brzuch żółtawobiały. Za tylną krawędzią oka rozpoczyna się długa ciemnobrązowa wstęga, kończy się na trzonie ogonowym szeroką plamą, zahaczającą częściowo o płetwę ogonową. Długość 12 do 15 cm, maksymalnie 18 cm.

Wody stojące i wolno płynące w północnym zlewisku Morza Egejskiego (dorzecze Wardaru, jezioro Dorjan w d. południowej Jugosławii).

Gatunek płoci przebywający chętnie w większych stadach, w płytkich przybrzeżnych, obficie porośniętych roślinnością miejscach. Tarło od kwietnia do maja, dojrzałe płciowo osobniki zbierają się wówczas na tarliskach, często w dużych stadach. Samce pojawiają się na kilka dni wcześniej przed samicami. Po przybyciu samic rozpoczynają się gwałtowne zaloty. Składanie ikry odbywa się przy głośnym plusku wody. Kleista ikra, o średnicy 1 mm przyczepia się do wodnych roślin, korzeni i kamieni. Okres wylęgania, zależnie od temperatury wody wynosi 4-10 dni. Po okresie resobowania woreczka żółtkowego, wynoszącym 2-5 dni, młode ryby zaczynają pobierać pokarm planktonowy.

Robaki, małe skorupiaki, larwy owadów, owady.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).