Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3 Ilość ocen: 46

Wiek ryby

Jak poznać wiek ryby?
- Po oczach. Im oczy dalej od ogona, tym ryba starsza.

Wiek ryby
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,2/5 (46)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Niepoprawny krytyk

Czapku w czapce lub bez czapki.
Chyba masz na oczach klapki?
Ciągle coś Ci w poprzek leży.
Czas byś w siebie już uwierzył!

więcej...

Niepoprawny krytyk
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (5)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Salpa - Sarpa salpa

Salpa

Okoniokształtne

Owalne, bocznie ścieśnione ciało z równomiernie wysklepionym profilem głowy. Łuski grzebykowe zachodzą również na głowę. Wieczka skrzelowe bez kolców. Gładka krawędź ich części przedpokrywowej. Mały, końcowy otwór gębowy. Jednakowej długości szczęki są słabo wysuwalne. Na nich tylko po jednym szeregu zębów tnących; na szczęce górnej ponacinane, na dolnej zaś trójkątne. Lemiesz i łuki podniebienia bez zębów. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 11-12 twardymi i 14-16 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 twarde i 13-15 promieni miękkich. Płetwy piersiowe z 1 promieniem twardym i 5 miękkimi. Ubarwienie szarosrebrzyste z 10-12 złocistymi, długimi paskami wzdłuż ciała. Tęczówka oka żółta. Tuż ponad nasadą płetw piersiowych znajduje się czarna plama. Maksymalna długość 45 cm. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest bops (Boops boops). Długość do 30 cm, długie, smukłe ciało i płaski profil głowy. Płetwa grzbietowa z 14 kolcami i 15-16 promieniami miękkimi, płetwa odbytowa ma 3 kolce i 13-14 promieni miękkich. Ubarwienie zielono- lub szaroniebieskie o złocistym połysku. Ciemna, wygięta łukowato linia boczna, pod nią 2-3 biegnące równolegle, ciemne linie. Mały, skośnie ustawiony otwór gębowy, na każdej szczęce szereg małych, pięciowierzchołkowych zębów (szczęka dolna), z których zęby środkowe są największe; zęby szczęki górnej czterowierzchołkowe i ostre. Oczy duże. Występuje od Szkocji i Norwegii (rzadko) po Anglię i Morze Śródziemne. Przebywa na średnich głębokościach (do 150 m).

Wschodni Atlantyk od Zatoki Biskajskiej do północnej Afryki (łącznie z Natalem); Morze Śródziemne i (rzadko) Morze Czarne. Przebywa ponad piaszczystym i skalistym podłożem w miejscach porośniętych wodorostami, na głębokości od 3 do 100 m (maksymalnie 300 m). Młode ryby trzymają się wód bardzo płytkich, nawet o głębokości poniżej 1 m, przemieszczając się wraz z wodami przypływu i odpływu.

Bardzo często spotykana (zwłaszcza w Morzu Śródziemnym) stadna ryba, którą łatwo jest rozpoznać po zwartym, charakterystycznie uformowanym stadzie. Ławicom jej towarzyszą wielokrotnie inne gatunki ryb (np.: seriole, bopsy). Tarło odbywa wiosną i jesienią. Ikra i larwy unoszą się swobodnie w wodzie. W końcu pierwszego roku życia młode ryby osiągają już długość 10-15 cm.

Glony (np.: sałata morska), skorupiaki.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Wdrożenia OpenERP

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).