Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 1

Wobler

Zdzichu i Janek poszli na sumy , po chwili:
- koledzy! ratujcie!Zdziśka, wobler przygniótł.

Wobler
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (1)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Sezon

No i zaczęliśmy,
Sezon na szczupaka,
Kto żyw za kij chwyta,
Heja na biedaka,

więcej...

Sezon
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Ryby/Ryby Świata/Szczupak amerykański – muskie, (muskellunge) 

Szczupak amerykański – muskie, (muskellunge) - Esox masquinongy

Muskie (muskellunge)

Łososiokształtne

Muskie albo muskellunge (Esox masquinongy) jest bardzo zbliżony wyglądem do szczupaka (Esox lucius) i w wielu przypadkach te dwa gatunki ryb, są ze sobą mylone przez mniej doświadczonych wędkarzy. Jedną z głównych cech różniących muskie od szczupaka jest jego srebrzysto-zielone ubarwienie z ciemniejszymi cętkami oraz wyraźnie zaostrzony kształt płetwy ogonowej. U szczupaka natomiast łatwo zauważyć jasne cętki na ciemniejszym tle skóry. Inną istotną cechą, według której można rozróżnić muskie od szczupaka, jest liczba malutkich otworów pod dolną szczęką. U muskie jest tych otworów porowych od 12 do 18 (od 6 do 9 po jednej stronie szczęki), u szczupaka jest ich przeważnie 10 (5 z jednej strony).

W Ameryce Północnej muskie występuje w Wielkich Jeziorach, poprzez Hudson Bay, południowy Quebec i Red River w północnej Manitobie. Na terenie Stanów Zjednoczonych można go również spotkać w Wirginii i Iowa czy na południu Tenessee i Minnesoty. Jednak największym potencjałem rekordowych okazów są wody Ontario - wielka zatoka jeziora Huron - Georgian Bay, wody: French River, Lac Seul, Eagle Lake, Lake of the Woods oraz wiele innych mniejszych i mniej znanych ontaryjskich jezior. Z muskie możemy się spotkać w ponad 300 ontaryjskich jeziorach oraz 100 rzekach. Taką populacją tej ryby nie może się poszczycić żaden inny region Ameryki Północnej.

Tarło muskie odbywa się wiosną, gdy woda osiągnie temperaturę 10-15 C (32-48 Fahrenheita). Jak zwykle w niektórych materiałach źródłowych można spotkać odmienne przedziały temperatury, np. od 49 do 59 i od 32 do 48 Fahrenheita. Tarło trwa przez kilka dni. Jednak nie więcej niż tydzień. Już po dziesięciu dniach od złożenia ikry przez samice, młode muskie stają się aktywne i zaczynają się samodzielnie odżywiać. Po pierwszych dziesięciu tygodniach mogą osiągać rozmiary nawet do 15 centymetrów. Jak potwierdzają badania, samice muskie rosną szybciej i żyją dłużej niż samce. Zdolność rozrodcza pojawia się u osobników 3-5-letnich.

Muskie odżywia się niemal wszystkim, co pływa i zmieści się w jego paszczy. Jego łupem mogą się stać inne ryby, jak również kaczki czy inne pływające zwierzęta. Według badań statystycznych, w ciągu dnia największe prawdopodobieństwo złowienia muskie przypada na godzinę 10 rano. Najmniejsza aktywność zaś na godziny popołudniowe, od godziny 4 do 7. W niektórych jeziorach muskie pozostają aktywne nawet kilka godzin po północy.

W wielu zbiornikach muskie i szczupak tworzą krzyżówkę nazywaną tiger muskie z wyraźnymi poprzecznymi "tygrysimi" prążkami na ciele ryby. Przez pewien czas hybryda ta była uważana nawet za oddzielny gatunek. Średnia waga tiger muskie to ryby w granicach 30 funtów. Największy jak do tej pory tiger muskie, który ważył 51 funtów 3 uncje, został złowiony w Lac Vieux Desert na granicy Wisconsin i Michigan w 1919 r.

Ryby i prawo:

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Darmowy ERP i CRM - OpenERP - obecnie nazywany Odoo

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).