Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 1

Wobler

Zdzichu i Janek poszli na sumy , po chwili:
- koledzy! ratujcie!Zdziśka, wobler przygniótł.

Wobler
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (1)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Sezon

No i zaczęliśmy,
Sezon na szczupaka,
Kto żyw za kij chwyta,
Heja na biedaka,

więcej...

Sezon
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Cykada

Cykada

Cykada - przynęta spinningowa.
Cykada - owad z rzędu pluskwiaków - najgłośniejszy owad świata.
Cykady, to znakomite przynęty spinningowe stosowane zarówno w rzekach, jak i w jeziorach.
Charakteryzują się bardzo skutecznym oddziaływaniem na linię boczną drapieżników – fala hydroakustyczna wywołana silnymi drganiami przynęty potrafi zwrócić uwagę nawet najbardziej leniwego szczupaka, czy sandacza.

Doskonale sprawdzają się podczas wolnego przeczesywania głębszych łowisk i wykazują nadzwyczajną skuteczność przy łowach podpowierzchniowych i szybkim prowadzeniu przynęty. Przy łowieniu w rzekach znakomicie pracują „stojąc” w miejscu i wykorzystując jedynie prąd wody. Są doskonałe do penetrowania przydennych partii oddalonych od brzegu rynien. Sprawdziły się przy połowie takich ryb jak szczupaki, bolenie, sandacze, sumy, okonie, klenie, jazie. Bardziej doświadczeni spinningiści stosują je do połowu ... płoci (!) oraz pstrągów. Najcięższe modele testowano nawet na skandynawskich łowiskach i próby skończyły się złowieniem wielu pięknych łososi. Twórcą polskich cykad jest doskonały spinningista – Marek Pokutycki – Cykady to wyjątkowo skuteczne przynęty spinningowe!

Jak skutecznie łowić na cykady

Cykada jest specyficzną przynętą spinningową, i właśnie ze względu na swoją budowę i sposób pracy wymaga specyficznego podejścia ze strony wędkarza. Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby łowić skutecznie na cykady:

Przygotowanie zestawu
Należy właściwie dobrać grubość żyłki do masy stosowanej cykady, według następującej reguły:

 • Cykada o masie 5 g. – żyłka o grubości 0.12 – 0.20 mm
 • Cykada o masie 15 g. – żyłka o grubości 0.18 – 0.30 mm
 • Cykada o masie 25 g. – żyłka o grubości 0.22 – 0.40 mm.

Do połączenia cykady z żyłką najlepiej stosować agrafki o kolistym zakończeniu (zapewniają małe opory przy bocznych wychyleniach).
Wędziska dobieramy przede wszystkim wg. masy wyrzutowej – tak, aby zapewniały lekki i daleki wyrzut cykady. Wskazane jest używanie wędzisk o szybszej akcji. W przypadku stosowania nierozciągliwych plecionek można używać wędzisk bardziej elastycznych.
Wybór kołowrotka ma mniejsze znaczenie i w zasadzie jego wielkość powinna być przede wszystkim dopasowana do średnicy żyłki.

Wybór punktu mocowania cykady

Na metalowej płetwie cykada ma kilka otworków służących do mocowania z zestawem. Zasada wyboru punktu mocowania jest następująca:
Im dalej, w kierunku tyłu przynęty, zamocujemy cykadę, tym wolniej i głębiej będzie pracować. Jeśli chcemy łowić głębiej, przy dnie, używamy otworka najdalej przesuniętego do tyłu – wtedy cykada wychyla się z mniejszą częstotliwością, ale amplituda drgań jest największa. Przy łowieniu płytkim, przypowierzchniowym, mocujemy cykadę z przodu – w takim przypadku prowadzona szybko przynęta będzie drgać z dużą częstotliwością, a drgania będą miały drobne wychylenie.

Sposób prowadzenia cykady
Trzymając wędzisko pod kątem ok. 45 stopni zapewniamy optymalną pracę przynęty. Jeśli warunki wymagają bardzo płytkiego prowadzenia cykady, można wędzisko ustawić niemal w pionie.
W trakcie łowienia wskazane jest położyć, od czasu do czasu, przynętę na dnie, a następnie podrywając cykadę kontynuować prowadzenie.
Łowiąc w strefie przydennej należy prowadzić cykadę raczej wolno. Szybkie prowadzenie przynosi efekty w przypadku łowienia tuż pod powierzchnią wody. Właściwe dobrana (do punktu zamocowania) prędkość prowadzenia przynęty objawia się zawsze silnymi drganiami wyraźnie odczuwanymi na wędzisku. Jeśli prowadzimy cykadę na żądanej głębokości, tak trzeba dobrać prędkość prowadzenia, aby drgania były jak najsilniejsze.
Opracowano na podstawie "zaleceń używania cykad" Marka Pokutyckiego.

Powiązane hasła i obiekty:

«Cykada» «Cykada - owad» «pstrąg ¤Pstrąg potokowy ¤Pstrąg tęczowy ¤Pstrąg źródlany» «szczupak ¤Szczupak ¤Szczupak amerykański – muskie, (muskellunge)» «guma ¤Ripper» «wobler ¤Popper » «spinning ¤Błystka wahadłowa ¤Ripper ¤Popper » «przynęta ¤Ripper ¤Popper ¤Błystka wahadłowa» «błystka» «okoń ¤Okoń» «sandacz ¤Sandacz» «sum ¤Sum rekini, Wielkook rekini ¤Sumik amerykański, sumik karłowaty ¤Sumik amerykański ¤Sumik amerykański ¤Sumik amerykański ¤Sumik amerykański ¤Sum ¤Sumik amerykański ¤Sum ¤Sum rekini, Wielkook rekini ¤Sum Arystotelesa ¤Sumokształtne» «cykada»

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Jedno z pierwszych wdrożeń systemu CMS eZPublish w Polsce. Już niebawem pojawi się również w nowej wersji. Świat Druku - to miesięcznik naukowo-techniczny wydawany przez wydawcę: Polski Drukarz, adresowany do wszystkich związanych z branżą poligraficzną.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).