Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 4

Zezwolenie

- Panie, tu wolno łowić ryby tylko na zezwolenie!
- Dzięki, to ja już tu trzecią godzinę próbuję złapać na robaka...

Zezwolenie
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,3/5 (4)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Gwiazda TVN-u

Ewa od Cwikłów,
TVN-u gwiazda,
Choć błysnęła przez chwilkę,
Lecz to była jazda.

Gwiazda TVN-u
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,6/5 (13)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Wody/Województwa/podkarpackie/Bukowa - Rzeka górska 

Bukowa rzeka pstrąga i lipienia

Jakość opisu: 0 
Ilość recenzji: 0 
 Ocena wody: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 7259 
Komentarzy: 0 
ID: 64586 
Węzeł: 42597 
Bukowa - Rzeka górska

Bukowa płynie Równiną Biłgorajską zbierając wodę z rozległych i pięknych Lasów Janowskich (na ich terenie utworzono Park Krajobrazowy). Po przepłynięciu nieco ponad 50 km miesza się z wodami Sanu, tuż powyżej Stalowej Woli. Nie jest rzeką dużą, gdyż średni jej przepływ mierzony przy ujściu wynosi niewiele ponad 4 m3/s wody.

Jak przystało na rzekę o puszczańskim rodowodzie, toczy wody zabarwione na humusowy kolor (również za sprawą rudy darniowej). Zlewnia tej rzeki to przedsionek Roztocza, a zatem to tereny piaszczyste. Rzeka z łatwością wgryza się kilka metrów poniżej powierzchni terenu, w czym pomaga jej gwałtowny spływ wezbranej wody po ulewnych deszczach (wzbiera nawet do 3 metrów powyżej stanu normalnego). Jej wody spływają szybko (średni spadek to 1,2‰), a tam, gdzie koryto zwęża się ograniczone twardym podłożem z domieszką kamieni polodowcowych – gwałtownie przyspiesza.

Na całej jej długości koryto jest więc piaszczyste, kręte, wrzynające się w piaszczyste pagórki. Wskutek tego w wielu miejscach podmyte drzewa zwalają się do koryta Bukowej. Wtedy tworzą się w tam głębokie doły i atrakcyjne pstrągowe miejscówki. Zwłaszcza na odcinkach łąkowych, łożysko rzeki jest szerokie i nieco podmokłe. Wtedy na granicy wody i lądu rosną dorodne olchy. Dostęp do wody jest dobry, chociaż na odcinkach leśnych brak wydeptanych ścieżek. Zmorą wędkarzy zapewne okażą się łany kolczastej jeżyny – z łatwością uporają się one z pianką neoprenową i gumowaną tkaniną spodniobutów oraz bobrze dziury. Jest wiele mostków przejezdnych dla samochodów, a wzdłuż rzeki na całej jej długości znajdziemy drogi łączące wsie i osady leśne. Wiele z tych dróg to zwykłe, piaszczyste dukty leśne. Znawcy roztoczańskich łowisk w Wieprzu i Bukowej dopatrzą się wielu podobieństw

Tarnobrzeski Okręg PZW od 10 lat zarybia rzekę pstrągami potokowymi i lipieniami. Stąd też niejeden już wędkarz złowił potokowca pięćdziesiątaka i niewiele mniejszego lipienia. Jednak łowisko to jest trudne – klarowna, prześwietlona słońcem i niegłęboka woda (średnio 80 cm) w żyjących tam rybach wykształca dużą ostrożność. Są one czujne i płochliwe. Z roku na rok jest coraz mniej ryb za sprawą tutejszych kłusowników. Do obławiania rzeki na wysokości wsi Nalepy wystarczy kij krótki, poniżej niezastąpiony okaże się kij trzymetrowy. Obuwie gumowe nie jest konieczne. Dla spinningistów rzeka jest atrakcyjna już od wsi Momoty Górne, dla muszkarzy polecam dolny odcinek od osady Madeje. Bukowa to rzeka wymarzona dla wędkarzy samotników, ceniących sobie leśne ostępy i towarzystwo żyjącej tam zwierzyny, chwile pełne refleksji i powietrze przesycone puszczańskim aromatem.

Opłaty ustala ZO PZW w Tarnobrzegu (tel. 0158224647) – wykupiony za 80 zł znaczek „Woda górska” uprawnia do wędkowania i spinningowania na wodach nizinnych i górskich. Okręg tarnobrzeski zawarł porozumienie z kilkunastoma innymi Okręgami.

Dojazd do wsi Momoty i Nalepy prowadzi pełna dziur, ale jednak asfaltowa droga. We wsi Nalepy możemy dojechać na lewy brzeg rzeki aż do kiepskiego mostu. W Momotach bez trudu dojedziemy do rzeki drogą asfaltową lub dróżkami polnymi. Do wsi Szwedy prowadzi dobra asfaltowa droga (dojazd do dwóch mostków), do osady Madeje prowadzi jedynie utwardzona droga z głębokimi kałużami. Z tej osady leśnym duktem możemy jechać wzdłuż rzeki aż do odległych Jastkowic, a także dojechać do kilku osad leśnych. Jednak wpierw należy dokładnie wypytać o drogę mieszkańca tych okolic

Atrakcje dla rodziny: Noclegi: Podkarpackie Stowarzyszenie Agroturystyczne Gospodarstwa Gościnne ul. T. Michałka 37, 37-300 Leżajsk, tel. (017) 242 03 45; Janów Lubelski, ul. Ulanowska 67, 23-300 Janów Lubelski, tel.: (015) 87 24 686, 0601 083 650, Bożena i Mirosław Kędrowie; Momoty Górne 15, 23-300 Janów Lubelski, tel.: (015) 87 26 248, Barbara i Józef Wieczorkowie; Momoty Górne 142, 23-300 Janów Lubelski, tel.: (015) 8726 152, Urszula i Adam Mierzwowie; Kilka kwater znajdziemy również we wsi Szwedy, a także pokoje hotelowe w Nisku i Stalowej Woli

Bukowa - Rzeka górska
 • Obecnie 2,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena wody: 2,5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Typ: Rzeka górska
Klasyfikacja: Górskie
Lokalizacja: podkarpackie
KAŻDY może edytować ten obiekt i poprawiać informacje, tak aby zebrane tu informacje były jak najbardziej wiarygodne. Możesz także podejrzeć i ewentualnie przywrócić poprzednie wersje.
Wersja: Nazwa: Status: Utworzył: Modyfikacja:
4 * Bukowa - Rzeka górska * Opublikowane Dariusz Żbikowski 25.09.2007 16:51

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Forum

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).