Lewe menu

Filtry

Humor»

Rating: 5 Reviews count: 1

Rozmowa

W drodze do nieba spotykają się dusze dwóch facetów i zaczynają rozmowę:
- Ja zmarłem przez zimno. No wiesz niska temperatura, organizm nie wytrzymał..
- Ja zmarłem ze zdziwienia.
- Jak to ze zdziwienia?
- Wracam wcześniej z pracy, widzę gołą żonę w łóżku, no to szukam faceta. Sprawdzam pod łóżkiem, za szafą, w szafie, na balkonie,
w łazience, w kuchni, jednym słowem wszędzie i nie mogę go znaleźć.
I z tego zdziwienia umarłem.
- Oj, żebyś ty wtedy zajrzał do lodówki, to obaj byśmy żyli.

Rozmowa
 • Currently 5 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (1 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Hyde Park»

O grających pisuarach.

Pewien urzędas długo się głowił,
jak przypodobać się ministrowi?

more...

O grających pisuarach.
 • Currently 4,5 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (7 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Szukaj

Reklama

Cóż...

Michał Nowak

Mylić się jest rzeczą ludzką. Natomiast umieć przyznać się do błędu - nie lada sztuką!
Tym bardziej to doceniam

Ostatnimi czasy koncepcja dzielenia gatunków na podgatunki coraz bardziej wychodzi z użycia w systematyce ryb. Rzeczywiście, tak jak podałeś, zwykle w literaturze można się spotkać z dwoma podgatunkami Carassius auratus występującymi w Polsce: kolorową, często hodowaną w akwariach złotą rybką Carassius auratus auratus i japońcem, bąkiem, karasiem srebrzystym, zwykle hodowanym w gospodarstwach stawowych i zasiedlającym już chyba całą Polskę - Carassius auratus gibelio.

Niedawno pojawił się pomysł (mocno wspierany przed badania genetyczne), że są to w istocie dwie oddzielne linie ewolucyjne, tym samym - dwa odrębne gatunki, odpowiednio Carassius auratus i C. gibelio.

Jednak wskutek pewnych niejasności natury zarówno badawczej, jak i czystko nomenklaturowej, nie wiadomo do końca, jak je traktować. Spotykamy karasie srebrzyste (w ogólnym rozumieniu) posiadające podwójny (2n), potrójny (3n) lub nawet poczwórny (4n) zestaw chromosomów. Znamy populacje składające się wyłącznie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się na drodze gynogenezy (dzieworództwa), bez udziału samców własnego gatunku. Ale znamy również populacje "normalne", dwupłciowe, składające się zwykle z diploidalnych (2n) samic i samców. Stosunkowo niedawno odkryto, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Gynogenetyczne populacje triploidalnych samic mogą przechodzić w populacje dwupłciowe (tak, zmiana płci!). Ostatnio słyszałem nawet o znalezieniu populacji jednopłciowej, ale składającej się wyłącznie z samic diploidalnych (2n).

Żeby było jeszcze ciekawiej, do tej grupy "karasi srebrzystych", oprócz japońca i złotej rybki, należy jeszcze kilka innych linii ewolucyjnych (również traktowanych różnie, jako podgatunki C. auratus lub jako osobne gatunki) występujących na Dalekim Wschodzie. W 2003 r. znaleziono przedstawicieli jednej z tychże linii, tzw. ginbuna Carassius langsdorfii (lub C. auratus langsdorfii) na terenie Czech. Dzisiaj znamy już kolejne, m.in. na Słowacji. Ginbuna również, jak japońce, składają się głównie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się gynogenetycznie.

W związku z tym najbezpieczniej jest mówić o "zespole karasia srebrzystego" (ew. "zespole złotej rybki"), czyli Carassius auratus complex. Słowo "complex" nie jest tutaj nazwą podgatunku, ale oznacza właśnie, że mamy do czynienia z zespołem gatunków. Na podstawie zdjęcia nie da się jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z osobnikiem należącym do linii gibelio, auratus czy langsdorfii. Dlatego właśnie użyłem bezpiecznej nazwy "complex".

W każdym bądź razie omawiany tutaj piękny karaś na pewno nie jest karasiem pospolitym Carassius carassius.

Pozdrawiam,
Schowaj teksty   

Powiązane z

Karaś - nieformalny Rekord Polski

Karaś srebrzysty - nieformalny Rekord Polski
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Przygotowanie druku

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).