Lewe menu

Filtry

Komentarze

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 2

Instruktaż

Tego was nie nauczą na kursach...(prost z internetu)
Kilka ważnych uwag dla każdego, kto prowadzi samochód
(autor: LechuP, opublikowane na pl.misc.samochody):

Pamiętaj, że celem każdego kierowcy jest być pierwszym, cokolwiek to oznacza.

Im szybciej przejedziesz na czerwonym świetle, tym mniejsze
prawdopodobienstwo, że ktoś cię stuknie z boku.

Włączenie kierunkowskazu ujawnia wszystkim twój zamiar wykonania manewru. Prawdziwy kierowca nigdy tego nie zdradza.

Nigdy nie wymuszaj pierwszeństwa, ani nie zajeżdzaj drogi starszemu samochodowi. Tamten gość prawdopodobnie nie ma nic do stracenia.

Jeżeli jedziesz lewym pasem bez żadnej możliwości wyprzedzenia auta przed tobą, lub zjechania na prawo, a gość z tyłu trąbi i błyska światłami, oznacza to, że ma on dodatkowe możliwości.

Prędkość w km/h widniejąca na znakach drogowych jest jedynie wielkością sugerowaną i w żadnym wypadku nie należy jej sztywno stosować.

Nigdy nie utrzymuj takiego odstępu od poprzedzającego pojazdu, aby mogło tam wjechać inne auto. Nawet jeżeli uważasz, że ten odstep jest zbyt mały by ktokolwiek mogł się tam wcisnąć, zmniejsz go o połowę.

Hamować należy w ostatniej chwili i tak mocno, aby bezwzględnie zadziałał ABS, powodując odprężajacy masaż stopy. W przypadku aut bez ABSu ćwiczymy rozciąganie nogi.

Nigdy nie podczepiaj się pod karetkę jadacą na sygnale. Z reguły na miejsce przyjedziesz ostatni.

Wpuszczając przed siebie auto wyjeżdzające z podporządkowanej uszczęśliwiasz jednego, a wkurzasz dziesiątki jadących za tobą.

Pamiętaj, że wśród pieszych, których przepuszczasz na pasach lub wysepce tramwajowej może być terrorysta.

Zauważ, że jeżeli zaparkujesz samochód na środku trawnika, na pewno żaden pies nie zrobi w tym miejscu kupy.

Jeżeli nie potrafisz prowadzić samochodu jednocześnie nadając SMSa, jedząc hamburgera, pijąc cole, paląc papierosa i zmieniając cd - nigdy nie zostaniesz sales representative. Kobiety dodatkowo muszą posiąść umiejętność karmienia dzieci piersią podczas jazdy.

Blondynka napotkana za kierownicą innego pojazdu jest rownoważna 100 czarnym kotom przebiegającym drogę.

Znaki drogowe informujące o niebezpieczeństwie na określonym odcinku drogi pojawiają się zaraz po tym, kiedy przejedziesz już ten odcinek.

Wyrzucanie śmieci za okno samochodu urozmaica krajobraz oraz nadaje sens istnieniu służb porządkowych.

Blondynko - jeżeli w czasie godzin szczytu na skrzyżowaniu, z kratki wentylacyjnej wyjdzie ci pająk - nie panikuj, tylko spokojnie opuść samochód.

Inteligentna sygnalizacja drogowa nie jest po to, aby ułatwić ci życie, ale po to by pokazać, iż odpowiednie służby są na bieżąco z postepem technicznym.

Miej świadomość, że najlepszy kierowca to taki, który ma w aucie najgłośniejszy klakson.

Pamiętaj, że zmienne warunki pogodowe nie są w żadnym wypadku powodem dla zmiany powyższych reguł. Są one naturalnym czynnikiem wzrostu godpodarczego w biznesie mechaników samochodowych, lakierników, dealerów, oraz w przemyśle medycznym.

Instruktaż
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Na rurze.

Leningrad.

Petersburg...

więcej...

Wenecja Północy.
 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Cóż...

Michał Nowak

Mylić się jest rzeczą ludzką. Natomiast umieć przyznać się do błędu - nie lada sztuką!
Tym bardziej to doceniam

Ostatnimi czasy koncepcja dzielenia gatunków na podgatunki coraz bardziej wychodzi z użycia w systematyce ryb. Rzeczywiście, tak jak podałeś, zwykle w literaturze można się spotkać z dwoma podgatunkami Carassius auratus występującymi w Polsce: kolorową, często hodowaną w akwariach złotą rybką Carassius auratus auratus i japońcem, bąkiem, karasiem srebrzystym, zwykle hodowanym w gospodarstwach stawowych i zasiedlającym już chyba całą Polskę - Carassius auratus gibelio.

Niedawno pojawił się pomysł (mocno wspierany przed badania genetyczne), że są to w istocie dwie oddzielne linie ewolucyjne, tym samym - dwa odrębne gatunki, odpowiednio Carassius auratus i C. gibelio.

Jednak wskutek pewnych niejasności natury zarówno badawczej, jak i czystko nomenklaturowej, nie wiadomo do końca, jak je traktować. Spotykamy karasie srebrzyste (w ogólnym rozumieniu) posiadające podwójny (2n), potrójny (3n) lub nawet poczwórny (4n) zestaw chromosomów. Znamy populacje składające się wyłącznie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się na drodze gynogenezy (dzieworództwa), bez udziału samców własnego gatunku. Ale znamy również populacje "normalne", dwupłciowe, składające się zwykle z diploidalnych (2n) samic i samców. Stosunkowo niedawno odkryto, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Gynogenetyczne populacje triploidalnych samic mogą przechodzić w populacje dwupłciowe (tak, zmiana płci!). Ostatnio słyszałem nawet o znalezieniu populacji jednopłciowej, ale składającej się wyłącznie z samic diploidalnych (2n).

Żeby było jeszcze ciekawiej, do tej grupy "karasi srebrzystych", oprócz japońca i złotej rybki, należy jeszcze kilka innych linii ewolucyjnych (również traktowanych różnie, jako podgatunki C. auratus lub jako osobne gatunki) występujących na Dalekim Wschodzie. W 2003 r. znaleziono przedstawicieli jednej z tychże linii, tzw. ginbuna Carassius langsdorfii (lub C. auratus langsdorfii) na terenie Czech. Dzisiaj znamy już kolejne, m.in. na Słowacji. Ginbuna również, jak japońce, składają się głównie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się gynogenetycznie.

W związku z tym najbezpieczniej jest mówić o "zespole karasia srebrzystego" (ew. "zespole złotej rybki"), czyli Carassius auratus complex. Słowo "complex" nie jest tutaj nazwą podgatunku, ale oznacza właśnie, że mamy do czynienia z zespołem gatunków. Na podstawie zdjęcia nie da się jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z osobnikiem należącym do linii gibelio, auratus czy langsdorfii. Dlatego właśnie użyłem bezpiecznej nazwy "complex".

W każdym bądź razie omawiany tutaj piękny karaś na pewno nie jest karasiem pospolitym Carassius carassius.

Pozdrawiam,
Schowaj teksty   

Powiązane z

Karaś - nieformalny Rekord Polski

Karaś srebrzysty - nieformalny Rekord Polski
 
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).