odp |
Środa 13 Maj 2009 16:54:15
1 Brak ciemnej plamy przy ogonie
2 Zbyt wydłużone ciało jak na złotego karasia
3 Zbyt ostro zakończona głowa
4 Portal zmienił tekst artykułu

![]() ![]() |
Powiązane z |
Karaś - nieformalny Rekord Polski
Dziś wpłynęło do nas zgłoszenie rekordu Rybiego Oka. Złowionego karasia srebrzystego można chyba uznać za nieformalny Rekord Polski. Szczęśliwym łowcą został Pan Stanisław Białek. Tu można zapoznać się ze zgłoszeniem: Karaś srebrzysty
Dla przypomnienia, obecny oficjalny rekord karasia wynosi: 3.9 kg, 52 cm. Dla karasia srebrzystego to 3,4 kg.
09.05.2009 12:58
Wszystko fajnie, ale ta ryba to wyrośnięty bąk, czyli karaś srebrzysty, a nie złocisty, zwany pospolitym. Stare i duże bąki przybierają taki kolor właśnie. Przykre, że wędkarze nie potrafią odróżnić tych dwóch ryb, lub np płotki od wzdręgi...
10.05.2009 19:45
Może przedstawisz jakieś konkretne argumenty na poparcie swej tezy?
Gdyby to był karaś srebrzysty sukces podwójny. Obecny rekord to chyba ... 3,55kg.
12.05.2009 23:02
1. Kształt ciała (bardziej prostokątny niż okrągły) wskazuje na karasia srebrzystego.
2. Kształt pyska ("kanciasty" raczej niż zaokrąglony) również sugeruje, że to karaś srebrzysty.
3. Z tego, co widzę (ale mogę się mylić) ryba ma 6 poziomych rzędów łusek między podstawą płetwy grzbietowej a linią boczną; to też przemawia raczej na rzecz karasia srebrzystego.
4. Ponadto ubarwienie, które akurat jest tutaj bardzo typowe dla dużego, starego karasia srebrzystego.
Pytania do szczęśliwego łowcy (GRATULUJĘ PIĘKNEJ ZDOBYCZY ):
1. Najdłuższy promień twardy w płetwie grzbietowej i odbytowej był wyraźnie, wyczuwalnie ząbkowany czy raczej gładki? (innymi słowy, czy ryba zaczepiała się o siatkę sadzyka?)
2. Ile było promieni miękkich (rozwidlonych) w płetwie grzbietowej?
3. I wreszcie najważniejsze: górna krawędź płetwy grzbietowej była wypukła czy prosta? A może wklęsła?
No i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Fajnie by było, gdyby przy fotografowaniu medalowych okazów dołączano przynajmniej jedno zdjęcie ryby ułożonej płasko na boku z rozpostartymi płetwami, wtedy oznaczenie większości gatunków krajowych ryb nie nastręcza większych trudności.
Niemniej, wg mnie jest to karaś srebrzysty, Carassius auratus complex. Jeśli łowca przysłałby łuskę lub jej zdjęcie, to mogę się pokusić o dokładniejszą identyfikację.
A tak na marginesie, karaś złocisty to inna nazwa karasia srebrzystego czy też złotej rybki, Carassius auratus complex. Ten nasz rodzimy gatunek, Carassius carassius, zwykło się w polskiej literaturze nazywać karasiem pospolitym.
Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję takiej fajnej rybki
13.05.2009 10:48
Na początek muszę przyznać się do błędu. Doczytałem, postudiowałem. Do tej pory, ja sam, stawiałem w swej wiedzy znak równości pomiędzy karasiem złocistym i pospolitym. To jednak faktycznie błąd.
Jak się okazuje literatura jest zgodna z tym, co napisałeś i dla porządku przytoczę tu stosowne informacje na ten temat
1) Karaś złocisty (karaś ozdobny) - łacińska nazwa Carassius auratus auratus - najczęściej spotykany w akwariach, również ostatnimi czasy masowo hodowany w stawach. (fotka w załaczniku)
2) Karaś srebrzysty (bąk) - Carassius auratus giebelio
3) Karaś pospolity - Carassius carassius
Poczytałem również jak na podstawie łusek odróżnić bąka od pospolitego. Oto wzór na podstawie atlasu A.Rudnickiego:
Karaś pospolity - linia boczna 32-35 łusek, 6-8 łusek od linii bocznej do płetwy grzbietowej i 6-7 od linii bocznej do płetwy piersiowej.
Karaś srebrzysty - linia boczna 29-33 łusek, 5-7 łusek od linii bocznej do płetwy grzbietowej i 5-7 od linii bocznej do płetwy piersiowej.
Inne główne różnice:
Karaś pospolity: bardziej wygrzbiecony, płetwa grzbietowa wypukła,
Karaś srebrzysty: kolor grzbietu stalowo szary, płetwa grzbietowa wklęsła, ostatnie promienie płetwy grzbietowej i odbytowej grubo piłkowane.
Ty podałeś jeszcze jedną nazwę łacińską Carassius auratus complex i jest nieco inna niż te z literatury. Możesz to nam jeszcze, jako specjalista, nieco rozjaśnić?
Podsumowując. Policzyłem łuski na fotce. Wydaje mi się, że jest ich 29 na linii bocznej. To wskazuje, że prawdopodobnie masz rację i jest to karaś srebrzysty (choć kolorystyka grzbietu nieco nie pasuje). Wypada zatem poprawić wszelkie błedne komunikaty na RO, co niniejszym uczynię.
13.05.2009 15:20
Mylić się jest rzeczą ludzką. Natomiast umieć przyznać się do błędu - nie lada sztuką!
Tym bardziej to doceniam
Ostatnimi czasy koncepcja dzielenia gatunków na podgatunki coraz bardziej wychodzi z użycia w systematyce ryb. Rzeczywiście, tak jak podałeś, zwykle w literaturze można się spotkać z dwoma podgatunkami Carassius auratus występującymi w Polsce: kolorową, często hodowaną w akwariach złotą rybką Carassius auratus auratus i japońcem, bąkiem, karasiem srebrzystym, zwykle hodowanym w gospodarstwach stawowych i zasiedlającym już chyba całą Polskę - Carassius auratus gibelio.
Niedawno pojawił się pomysł (mocno wspierany przed badania genetyczne), że są to w istocie dwie oddzielne linie ewolucyjne, tym samym - dwa odrębne gatunki, odpowiednio Carassius auratus i C. gibelio.
Jednak wskutek pewnych niejasności natury zarówno badawczej, jak i czystko nomenklaturowej, nie wiadomo do końca, jak je traktować. Spotykamy karasie srebrzyste (w ogólnym rozumieniu) posiadające podwójny (2n), potrójny (3n) lub nawet poczwórny (4n) zestaw chromosomów. Znamy populacje składające się wyłącznie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się na drodze gynogenezy (dzieworództwa), bez udziału samców własnego gatunku. Ale znamy również populacje "normalne", dwupłciowe, składające się zwykle z diploidalnych (2n) samic i samców. Stosunkowo niedawno odkryto, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Gynogenetyczne populacje triploidalnych samic mogą przechodzić w populacje dwupłciowe (tak, zmiana płci!). Ostatnio słyszałem nawet o znalezieniu populacji jednopłciowej, ale składającej się wyłącznie z samic diploidalnych (2n).
Żeby było jeszcze ciekawiej, do tej grupy "karasi srebrzystych", oprócz japońca i złotej rybki, należy jeszcze kilka innych linii ewolucyjnych (również traktowanych różnie, jako podgatunki C. auratus lub jako osobne gatunki) występujących na Dalekim Wschodzie. W 2003 r. znaleziono przedstawicieli jednej z tychże linii, tzw. ginbuna Carassius langsdorfii (lub C. auratus langsdorfii) na terenie Czech. Dzisiaj znamy już kolejne, m.in. na Słowacji. Ginbuna również, jak japońce, składają się głównie z triploidalnych (3n) samic, rozmnażających się gynogenetycznie.
W związku z tym najbezpieczniej jest mówić o "zespole karasia srebrzystego" (ew. "zespole złotej rybki"), czyli Carassius auratus complex. Słowo "complex" nie jest tutaj nazwą podgatunku, ale oznacza właśnie, że mamy do czynienia z zespołem gatunków. Na podstawie zdjęcia nie da się jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z osobnikiem należącym do linii gibelio, auratus czy langsdorfii. Dlatego właśnie użyłem bezpiecznej nazwy "complex".
W każdym bądź razie omawiany tutaj piękny karaś na pewno nie jest karasiem pospolitym Carassius carassius.
Pozdrawiam,
13.05.2009 17:49
Dzięki za tę obszerną odpowiedź. Aż się prosi "skroić", przy okazji, jakiś generalny artykulik o odróżnianiu bestii .
Zamieszanie (zmieszanie), jak można wywnioskować, w tym gatunku jest niezłe.
13.05.2009 18:32
Artykulik o identyfikacji skroję niebawem
20.05.2009 21:35
13.05.2009 16:54
Już podaję
1 Brak ciemnej plamy przy ogonie
2 Zbyt wydłużone ciało jak na złotego karasia
3 Zbyt ostro zakończona głowa
4 Portal zmienił tekst artykułu
13.05.2009 18:34
13.05.2009 23:26
13.05.2009 20:55